Jakie wydatki zarządu spółki z o. o. są kosztami uzyskania przychodu – opinia prawna
Stan faktyczny
Czy i na jakiej podstawie obiad w ekskluzywnej restauracji połączony z omawianiem bieżących spraw spółki zjedzony przez członków zarządu spółki z o.o. można uznać za koszt uzyskania przychodu przez spółkę? Członkowie zarządu są jednocześnie pracownikami etatowymi spółki. Biegły rewident twierdzi, że taki wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodu.
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie
- Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zmianami).
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych statuuje obowiązek podatkowy m.in. spółek kapitałowych (spółkę z ograniczoną odpowiedzialności i spółkę akcyjną)od dochodów uzyskanych przez te spółki. Dochodem spółki jest jej przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zgodnie z ustawą podatkową kosztem uzyskania przychodu jest każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów, za wyjątkiem wydatków określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podstawowym i zasadniczym warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest powiązanie tegoż wydatku w celu uzyskania przychodu. Powiązanie to jest niezbędnym warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Konieczne jest więc ustalenie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a potencjalną możliwością uzyskania przychodu. Należy podkreślić, że o zaliczeniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu nie decyduje faktyczne uzyskanie przychodu, lecz możliwość jego uzyskania, niemniej jednak powiązanie pomiędzy dokonanym wydatkiem a możliwością uzyskania przychodu musi nastąpić. Wymóg powiązania wynikający z ustawy podatkowej, wielokrotnie podnoszony był także w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładowo, w orzeczeniu z dnia 16 kwietnia 1996r., NSA stwierdził, że „Koszt uzyskania przychodu wtedy pomniejsza przychód dla celów wymiarowych, jeżeli zostanie ustalone, że poniesiony został niewątpliwie i w celu osiągnięcia przychodu i jeżeli nie jest wyłączony enumeratywnym wyliczeniem w art. 16 ust.
1 ustawy o podatku dochodowym.” (Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 1996 r., sygn. SA/Ka 153/95„Przegląd Orzecznictwa Podatkowego” 1998, nr 2, poz. 53). Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjnym w wyroku z dnia 14 maja 1996r., w którym stwierdził, że „Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ustanawia bardzo pojemną regułę, w myśl której zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu powinien być uznany za koszt uzyskania tego przychodu.” (wyrok NSA z dnia 14 maja 1996 r., sygn. SA/Wr 879/95, „Przegląd Orzecznictwa Podatkowego” 1998, nr 1, poz. 23). Z orzeczeń tych wynika, że możliwość zaliczenia określonych wydatków jako kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od niewątpliwego i celowego powiązania tych wydatków z kosztem uzyskania przychodu. Podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 2 sierpnia 1995r., sygn. III SA 502/94, opubl. ONSA 1996r. Nr 2 poz. 95, w którym stwierdzono, że: „Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych), pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.”
W analizowanym stanie spółka z o.o. zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu wydatek na obiad w ekskluzywnej restauracji członków zarządu spółki, w czasie którego omawiano bieżące sprawy spółki. Otóż zaliczenie tego wydatku w koszty uzyskania przychodu może być bardzo łatwe do zakwestionowania. Po pierwsze, trudno wykazać cel poniesienia tego wydatku. Pomimo tego, że w czasie obiadu omawiane były bieżące sprawy spółki i w związku z tym można uznać spotkanie jako omawianie perspektyw rozwoju, możliwości uzyskania dodatkowych przychodów dla spółki i ogólnej strategii firmy, to trudno uzasadnić dlaczego spotkanie takie musiało odbyć się w ekskluzywnej restauracji i przy okazji obiadu. Nie sposób bowiem ustalić związku przyczynowego pomiędzy wydatkami na obiad dla członków zarządu, a omawianiem perspektyw rozwoju spółki i w związku z tym ewentualnego przyszłego przychodu spółki. Aby zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu, podatnik udowodnić musiałby, iż omawianie spraw spółki w innym miejscu niż w ekskluzywnej restauracji przy obiedzie nie wiązałby się z efektami obrad jakie uzyskane zostały w czasie tego obiadu.
Spotkanie członków zarządu mogło być bowiem zorganizowane w każdym innym miejscu. Przedstawioną sytuację najlepiej obrazuje orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 1996r., w którym czytamy: “Wychodząc z założenia, że fakt efektywnego uzyskania przychodu nie może być jedynym kryterium oceny zasadności kwalifikowania poniesionych wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów, nie można jednocześnie stwierdzić, iż na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istnieją przesłanki do stwierdzenia, że każdy wydatek poczyniony przez podmiot gospodarczy w ramach prowadzonej działalności należy uznać za koszt uzyskania przychodu, gdyż oznaczałoby to w praktyce przerzucenie na Skarb Państwa całego ryzyka związanego z przedsięwzięciem gospodarczym. Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, kiedy poniesienie tego wydatku nie było związane z uzyskaniem przychodu, uzależnione jest więc od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności przy zachowaniu należytej staranności podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć iż ten wydatek spodziewanego przychodu nie przysporzy.” (Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 1996 r., sygn. SA/Gd 1380/95). W świetle powołanego orzeczenia Należy stwierdzić, że przy zachowaniu należytej staranności podatnik nie mógł spodziewać się, że zorganizowanie spotkania członków zarządu w ekskluzywnej restauracji będzie miało związek z możliwością uzyskania przychodu.
Nie można bowiem do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatków “zbytkownych”. Nie można więc uznać wydatków na obiad w ekskluzywnej restauracji jako wydatku poniesionego w celu uzyskania przychodu, gdyż w żadnym razie nie można wykazać powiązania pomiędzy tymi wydatkami a możliwością uzyskania przychodu przez spółkę.
Wydatek na obiad w ekskluzywnej restauracji mógłby być natomiast zaliczony do kosztów uzyskania przychodu jako wydatek na cele reprezentacyjne. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Oznacza to, że w analizowanym przypadku możliwym byłoby zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na obiad w ekskluzywnej restauracji jako wydatków na cele reprezentacji. Warunkiem jednak zaliczenia takiego wydatku w koszty reprezentacji (o reklamie w analizowanym przypadku mowy być nie może) byłaby obecność na tym obiedzie kontrahenta spółki, lub osoby, z która spółka zamierza wejść w kontakty handlowe. Wówczas, koszt taki mógłby być traktowany jako koszt reprezentacji i jeżeli nie przekracza 0,25% przychodów spółki, mógłby być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?