JPK_VAT - obowiązek wszystkich podatników VAT

Od 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT

Mikroprzedsiębiorco! Jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K? Od 1 stycznia 2018 r. masz prowadzić elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłać ją jako JPK_VAT. Plik JPK_VAT przekazuje się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składa podatnik, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są też do składania deklaracji VAT wyłącznie drogą elektroniczną (art. 99 ust. 11b ustawy o VAT).

JPK_VAT ma pozwolić na ograniczenie liczby kontroli w firmach, zwiększenie uczciwej konkurencji na rynku oraz wyższe wpływy z VAT.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – co to takiego?

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w JPK_VAT przedsiębiorca otrzyma SMS lub e-mail z prośbą o korektę, którą będzie mógł złożyć bez ponoszenia konsekwencji.

Kto musi składać JPK?

Muszą go składać:

  • od 1 stycznia 2018 r. - mikroprzedsiębiorstwa;
  • od 1 stycznia 2017 r. - małe i średnie przedsiębiorstwa;
  • od 1 lipca 2016 r. - duże przedsiębiorstwa.

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorców, jeżeli są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

JPK_VAT zawiera dane, które są ewidencjonowane w rejestrze zakupów i sprzedaży.

Kiedy należy składać JPK_VAT?

Plik JPK składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca.

Pierwszy plik JPK_VAT za bieżący rok należy wysłać do 26 lutego (za styczeń 2018 r., gdyż 25 lutego wypada w niedzielę).

JPK_VAT wysyła się miesięcznie, nawet jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Mikroprzedsiebiorcy wyślą więc pierwsze JPK_VAT (za styczeń) do 26 lutego 2018 r.

Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z sankcjami.

Kiedy nie trzeba składać JPK_VAT?

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składa podatnik, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Chodzi o sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT - zwolnienie podmiotowe (m. in. wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł). JPK_VAT nie składają też organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne.

Porady prawne

Załóż już teraz bezpłatny profil zaufany eGo i bądź gotowy na JPK_VAT

Dzięki profilowi zaufanemu eGo mikroprzedsiębiorcy mogą łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać obowiązkowe pliki JPK_VAT. Resort finansów zachęcamy do jak najszybszego zakładania profilu zaufanego, który nie tylko upraszcza kontakt z administracją skarbową, ale również umożliwia załatwianie wielu innych spraw urzędowych. 

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis) i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych. Za jego pomocą załatwisz sprawy m.in. na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy założysz firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Teraz profil zaufany przyda ci się również do tego, aby prawidłowo złożyć Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Taki plik trzeba uwierzytelnić: albo podpisem kwalifikowanym albo bezpłatnym profilem zaufanym eGo. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w dniu wysyłki będziesz gotowy oraz właściwie autoryzujesz i podpiszesz JPK_VATProfil Zaufany da ci gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT. 

Profil Zaufany jest to więc narzędzie, dzięki któremu można nie tylko wysłać i uwierzytelnić JPK, ale i załatwić sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu.

Jak to założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany możesz założyć na dwa sposoby:

 1.  przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Musisz mieć konto w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Za pomocą twojego konta bankowego szybko i bezpiecznie założysz i potwierdzisz Profil Zaufany. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

 2.  przez internet, potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: już teraz wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.  

Krok 3: Po założeniu Profilu w internecie będziesz musiał odwiedzić punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1.500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie i wojewódzkie.

Zob.: pełną listę punktów potwierdzających.

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz m.in.:

  • składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
  • złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • zgłosić utratę dokumentu tożsamości
  • wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
  • uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
  • dziesiątki innych spraw.

JPK_VAT za styczeń przesyła się do 26 lutego

Jak wspomniano, od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym mikroprzedsiębiorcy, prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).

Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego 2018 r. Plik można wysłać od 1 lutego br. za pośrednictwem bezpłatnych aplikacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów dla struktury obowiązującej w 2018 r. Klient 2 v3 oraz aplikacji e-mikrofirma.

Jak złożyć JPK_VAT?

JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT.

Już teraz możesz testować elektroniczne składanie JPK_VAT, dzięki aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0, która umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku.

Od 1 stycznia 2018 r. ewidencje na potrzeby VAT, również te prowadzone dotychczas w wersji papierowej, będą prowadzone wyłącznie w wersji elektronicznej i przesyłane jako JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.

Z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach Ministerstwo Finansów w połowie grudnia 2017 r. udostępniło bezpłatną aplikację e-mikrofirma do wystawiania i ewidencjonowania faktur VAT. Kolejna wersja aplikacji e-mikrofirma, której udostępnienie jest planowane na koniec stycznia 2018, pozwoli na generowanie i wysyłanie JPK_VAT.

JPK_VAT krok po kroku

I. Utwórz prawidłowy JPK_VAT

Jeśli rozliczasz się z VAT i nie korzystasz z usług biur rachunkowych lub programów księgowych, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów:

1.      pobierz tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego (plik csv),

2.      wpisz dane z rejestru VAT w odpowiednie kolumny i wiersze tabeli (są one niezbędne do wygenerowania JPK_VAT). Opis, jak to zrobić, znajdziesz w broszurze informacyjnej MF oraz w opisie struktury i formatu danych pliku csv.

Wypełniony plik csv stanowi źródło JPK_VAT i jest gotowy do wysyłki przez aplikację Klient JPK 2.0.

Możesz też utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego bądź jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Jeśli korzystasz już z takiego programu, to sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki za jego pośrednictwem plików JPK_VAT lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0.

II. Wyślij JPK_VAT

3.      Załóż profil zaufany

Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebujesz certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego (eG0). Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.

Profil zaufany – w odróżnieniu do certyfikatu kwalifikowanego – jest bezpłatny.

4.      Pobierz aplikację Klient JPK 2.0 do wysyłania JPK

Po uzyskaniu profilu zaufanego (eG0) pobierz i zainstaluj aplikację Klient JPK 2.0. Służy ona do konwersji pliku w formacie csv do pliku w formacie xml oraz do wysyłki plików JPK. Wybierz aplikację w wersji dla systemu operacyjnego, którego używasz na twoim komputerze (Windows, Linux).

W plikach do pobrania znajdziesz:

- aplikację Klient JPK 2.0,

- Klient JPK 2.0 Demo,

- instrukcję instalacji i obsługi aplikacji Klient JPK 2.0,

- przykładowy plik w formacie xml przekonwertowany z pliku csv,

- aplikację e-mikrofirma,

- instrukcję do aplikacji e-mikrofirma,

- oraz inne pliki.

UWAGA: Klient JPK 2.0 wersja Demo służy do testowego generowania i przygotowywania do wysyłki JPK_VAT.

Jeśli nie korzystasz z aplikacji Klient JPK 2.0, zapoznaj się z informacjami na temat opracowanej przez Ministerstwo Finansów „Specyfikacji interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego wersja 2.3".

5.       Pobierz UPO_JPK

Po wysłaniu JPK możesz pobrać formularz UPO_JPK (Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK). Dzięki niemu:

  • potwierdzisz odbiór pliku JPK,
  • sprawdzisz status przedłożonego dokumentu,
  • pobierzesz UPO dla dokumentu, który otrzymał status „200".

Do prawidłowego działania formularza UPO_JPK niezbędne jest zainstalowanie w systemie programu Adobe Reader, który można bezpłatnie pobrać ze strony producenta.

Po złożeniu pliku JPK_VAT mogą pojawić się zdarzenia gospodarcze, które wymagają zmian w ewidencji VAT (np. otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta za zakupy dla firmy, wystawisz fakturę korygującą za dokonaną sprzedaż czy wystawisz klientom faktury do paragonów, z których obrót już rozliczyłeś i wykazałeś w złożonym wcześniej pliku). Złóż wtedy korektę JPK_VAT. Przy składaniu korekty JPK_VAT oznacz cel złożenia: 2. Korekta musi obejmować wszystkie zmiany w JPK. Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.

Konsekwencje niezłożenia JPK_VAT

Jednolity plik kontrolny ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W zależności od okoliczności może to być wykroczenie lub przestępstwo. Co wyznacza granicę między nimi? Po pierwsze wartość uszczuplenia należności podatkowej – jeżeli przekracza ona 10 000 zł, jest to przestępstwo. Dodatkowo pod uwagę bierze się pobudki działania sprawcy, stopień szkodliwości społecznej oraz sposób dokonania czynu.

Karą za wykroczenie skarbowe jest grzywna, określana kwotowo w przedziale od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. 

Wysokość grzywny lub mandatu karnego ustala się z uwzględnieniem sytuacji majątkowej, rodzinnej oraz możliwości zarobkowych sprawcy.

W przypadku przestępstwa skarbowego wysokość grzywny może wynieść od 10 do 720 stawek dziennych. 

Pozostałe obowiązki podatnika

Od 1 lipca 2018 r., oprócz obowiązku przekazywania miesięcznych plików JPK_VAT, organy podatkowe – w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej – będą mogły wezwać mikroprzedsiębiorcę oraz małego i średniego przedsiębiorcę, który prowadzi księgowość w formie elektronicznej, do dostarczenia innych struktur JPK z informacjami na temat:

  • faktur,
  • ksiąg rachunkowych i podatkowych,
  • wyciągów bankowych,
  • obrotów magazynowych.

W takiej sytuacji będziesz mieć nie mniej niż 3 dni na udostępnienie żądanych plików JPK. Możesz je przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) możesz zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu wyznaczonego w wezwaniu. Pozwoli ci to na uniknięcie konsekwencji w razie niedostarczenia żądanych plików w wyznaczonym terminie. Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu, może otrzymać karę porządkową w wysokości do 2800 zł.

Możesz zwrócić się o odroczenie terminu złożenia JPK_VAT. Wystąp z umotywowanym wnioskiem przed upływem terminu złożenia JPK_VAT do właściwego dla ciebie naczelnika urzędu skarbowego.

Więcej informacji

Informacje na temat JPK można uzyskać na stronie internetowej: www.jpk.mf.gov.pl lub kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową: 801 055 055 oraz 22 330 03 30. Zachęcamy też do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych. W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Pytania techniczne można kierować na adres: info.e-deklaracje@mf.gov.pl

Pomocą, jeśli w ramach umowy z klientami, nie wyręczają w tym obsługiwanych podatników, w zakresie JPK służą też kancelarie podatkowe i biura rachunkowe.

Zob. też: prezentację MF nt. JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców (plik pptx) 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika