Kasowy PIT od 2025 roku

Możliwość wyboru przez przedsiębiorców kasowego PIT

Zasadniczym celem ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie możliwości wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tj. tzw. kasowego PIT.

Nowelizacja ta wprowadza przepisy określające zasady i warunki rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT) z wykorzystaniem tzw. metody kasowej. Jej istota polega na możliwości ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów po uregulowaniu należności.

Porady prawne

Kto może skorzystać?

Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, w tym podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz spełniają inne, określone w ustawie warunki.

Pierwszy warunek wiąże się z rozmiarami prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Z rozwiązania tego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględniane będą także przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę.

Drugim warunkiem skorzystania z metody kasowej jest nieprowadzenie ksiąg rachunkowych. Podatnik, który spełnia pozostałe warunki do stosowania kasowego PIT, będzie mógł wybrać metodę kasową, rezygnując z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Trzeci warunek ma charakter formalny i polega na złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze metody kasowej w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego oświadczenie musi być złożone w terminie do końca roku podatkowego.

Na czym polega kasowy PIT?

W przypadku metody kasowej rozliczania przychodów datą powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, bądź dzień likwidacji działalności gospodarczej. Metoda kasowa będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców i są udokumentowane fakturami.

Metoda kasowa jest rozwiązaniem fakultatywnym. W razie jej wyboru podatnik będzie jednak obowiązany do jej stosowania przez cały rok podatkowy.

Podatnicy będą ponadto obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. W razie śmierci podatnika przedsiębiorstwo w spadku będzie zobowiązane do kontynuowania prowadzenia ewidencji faktur.

W związku z wprowadzeniem metody kasowej zmienione zostały przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych rozliczanych w zeznaniu rocznym oraz w zaliczkach na podatek. Co do zasady, przepisy te nie będą miały zastosowania do należności wynikających z transakcji rozliczanych metodą kasową oraz do kosztów uzyskania przychodów rozliczanych tą metodą.

Kasowy PIT dla ryczałtowców

Rozwiązania w zakresie kasowego PIT znajdą zastosowanie także do podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie. Stosowanie metody kasowej będzie się odbywało na zasadach określonych w ustawie o PIT. Podatnicy stosujący opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy wybrali metodę kasową będą obowiązani dodatkowo prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą.

Pozdstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1593).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika