PPK od 1 lipca 2019 r.
Zatrudniasz co najmniej 250 osób? Jeśli tak, to od 1 lipca 2019 r. zaczynasz stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK).
Uczestniczenie w programie
Odprowadzanie składek na PPK jest dobrowolne. Składka podstawowa finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5% miesięcznego wynagrodzenia, a przez pracownika – 2%. Składka podstawowa finansowana przez pracodawcę:
- jest dodatkowym przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem dochodowym,
- nie jest wliczana do wynagrodzenia, które stanowi podstawę ustalania wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jak wykazać w dokumentach rozliczeniowych wpłatę przekazaną do PPK?
Za każdego ubezpieczonego, który skorzysta z programu PPK, w raporcie ZUS RCA wykażesz kwotę na PPK finansowaną przez Ciebie z własnych środków.
Aktualnie trwają prace nad zmianą formularza ZUS RCA. Wprowadzenie tych zmian wymaga nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów.
W raporcie zostanie dodane nowe pole 28 w bloku III.B. Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. W polu 28 wykażesz składkę na PPK finansowaną z własnych środków. Zmiany w imiennym raporcie ZUS RCA (z dodanym nowym polem) są planowane od stycznia 2020 roku.
Jak w okresie przejściowym wykazać wpłatę przekazaną do PPK?
W okresie przejściowym, czyli od lipca do grudnia 2019 r., kwotę dotyczącą pracowniczego planu kapitałowego wykazujesz w raporcie ZUS RCA w bloku III.B. w polu 27 Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. Jeśli za ubezpieczonych odprowadzasz składki na PPE, to w okresie przejściowym składki na PPE i PPK podajesz w łącznej kwocie i wykazujesz w polu 27.
Gdy zacznie obowiązywać nowy raport ZUS RCA, nie będziesz korygować dokumentów rozliczeniowych wstecz. Na bieżąco w nowym polu 28 wykażesz kwotę na PPK.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215, ze zm.).
Źródło: www.zus.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?