Stan faktyczny
Przedmiotem dziaÅ‚alnoÅ›ci wspólników spóÅ‚ki cywilnej jest opracowywanie i oferowanie klientom programów komputerowych. Niektóre z tych programów pisane byÅ‚y samodzielnie przez jednego ze wspólników, pozostaÅ‚e przy niewielkim udziale innego wspólnika. Do kogo należą prawa autorskie do tych programów? Czy po rozwiÄ…zaniu umowy spóÅ‚ki byÅ‚y wspólnik może stworzyć program, w którym wykorzysta te elementy programu wczeÅ›niej tworzonego, których sam byÅ‚ autorem?
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie nastÄ™pujÄ…cych aktów prawnych:
Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),
Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2000 r., Nr 80, poz. 904 ze zmianami).
Twórca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporzÄ…dzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Zasada ta odnosi siÄ™ także do wspólników spóÅ‚ki cywilnej. Sam fakt istnienia spóÅ‚ki cywilnej - a także odnoszÄ…ca siÄ™ do jej wspólników zasada wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci łącznej wszelkich korzyÅ›ci osiÄ…gniÄ™tych w trakcie trwania spóÅ‚ki (w tym także innych skÅ‚adników majÄ…tkowych nabytych lub wytworzonych w ramach spóÅ‚ki) nie przesÄ…dza o wspólnoÅ›ci praw autorskich. Fakt ten wiąże siÄ™ z charakterystycznÄ… cechÄ… praw autorskich, które co do zasady pozostajÄ… przy twórcy. Wyłączenie tej zasady wymagaÅ‚oby wyraźnego postanowienia w umowie spóÅ‚ki.
Wspólnicy zobowiÄ…zani sÄ… do dążenia do osiÄ…gniÄ™cia wspólnego celu gospodarczego przez dziaÅ‚anie w sposób oznaczony (art. 860 par. 1 k.c.). Z pewnoÅ›ciÄ… tworzone w czasie trwania spóÅ‚ki programy komputerowe sÅ‚użyÅ‚y osiÄ…ganiu wspólnego celu gospodarczego. Nie oznacza to jednak aby prawa autorskie przysÅ‚ugiwaÅ‚y wspólnikom tejże spóÅ‚ki łącznie (samej spóÅ‚ce przysÅ‚ugiwać nie mogÄ…, gdyż nie posiada ona podmiotowoÅ›ci prawnej, jest jedynie umowÄ… prawa cywilnego). Oznacza to jedynie, zdaniem opiniujÄ…cego, że można domniemywać wspólne prawo wspólników do eksploatowania utworu (licencjÄ™).
OdrÄ™bnym natomiast zagadnieniem jest kwestia wspóÅ‚autorstwa utworów w postaci programów komputerowych. Utwór, którym jest każdy przejaw dziaÅ‚alnoÅ›ci twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, może być wytworem jednej lub wielu osób. Prawo autorskie przewiduje wielość podmiotów uprawnionych z tytuÅ‚u praw autorskich stanowiÄ…c, że prawa autorskie przysÅ‚ugujÄ…ce wspóÅ‚twórcom przysÅ‚ugujÄ… im wspólnie. Ustawa ta nie rozstrzyga jednak, kto i w jakich sytuacjach, a także kiedy jest wspóÅ‚twórcÄ… utworu w rozumieniu prawa autorskiego.
O kwalifikacji danego podmiotu jako wspóÅ‚twórcy decyduje stan faktyczny. Nie można bowiem przez umowÄ™ cywilnoprawnÄ… ustanowić osoby trzeciej wspóÅ‚twórcÄ… okreÅ›lonego utworu. Dlatego też tylko stan faktyczny - stwierdzenie obiektywnie postrzeganych faktów - decyduje o tym, kto wspóÅ‚tworzyÅ‚ utwór. Dla zakwalifikowania wspólnego dziaÅ‚ania jako wspóÅ‚twórczoÅ›ci decyduje także wola twórców. Jeżeli można stwierdzić, chociażby w sposób dorozumiany, istnienie woli wspóÅ‚tworzenia danego utworu, tylko w takim przypadku można mówić o wspólnym stworzeniu dzieÅ‚a. PoglÄ…d taki przedstawiÅ‚ SÄ…d Najwyższy w orzeczeniu z dnia 21 grudnia 1979r. (opubl. OSN 1980 nr 9 poz. 171). Orzeczenie to zostaÅ‚o pozytywnie przyjÄ™te także przez doktrynÄ™ - J. Barta, M. Markiewicz, Komentarz o ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Warszawa 1991, s.157.
Należy jednak uznać, że stan faktyczny, istniejÄ…ce pomiÄ™dzy twórcami porozumienie, nie decydujÄ… ostatecznie o istnieniu utworu wspólnego. Zasadnicze znaczenie ma bowiem wkÅ‚ad każdego ze wspóÅ‚twórców w prace nad utworem. BazujÄ…c na bogatym dorobku polskiego orzecznictwa w tym zakresie należy stwierdzić, że:
decydujące kryterium powinny stanowić rozmiar i wartość wkładu osoby biorącej udział w powstawaniu dzieła - orz. SN z 18 listopada 1969r. opubl. OSN 1970 nr 1 poz. 4)
Zgodnie z przyjÄ™tym w doktrynie prawa autorskiego poglÄ…dem, za wspóÅ‚twórcÄ™ może być przyjÄ™ta tylko ta osoba, której dziaÅ‚alność o indywidualnym charakterze znajduje swe odbicie w utworze.
W celu precyzyjnego rozstrzygniÄ™cia tych kwestii należy jednak dokonać podziaÅ‚ utworów wspólnych na rozłączne i nierozłączne. PodziaÅ‚ taki przyjmowany jest w doktrynie, a także wynika ustawy o prawie autorskim. Wspólnym utworem rozłącznym jest taki utwór, tworzony przez co najmniej dwie osoby, w którym wkÅ‚ady poszczególnych wspóÅ‚twórców dajÄ… siÄ™ od siebie oddzielić, stanowiÄ…c samodzielne znaczenie). Natomiast nierozłącznym utworem jest utwór, którego wkÅ‚ady pochodzÄ…ce od różnych twórców nie mogÄ… stanowić samodzielnych caÅ‚oÅ›ci. Cytowani już powyżej autorzy (J. Barta, M. Markiewicz, Komentarz...s. 160), dopuszczajÄ… za wspóÅ‚twórcÄ™ tylko taki podmiot, który przy utworach rozłącznych wniósÅ‚ wkÅ‚ad, który mógÅ‚by stanowić odrÄ™bny przedmiot prawa autorskiego. WkÅ‚ad ten musi wiÄ™c przejawiać charakter indywidualny i być twórczy). W przypadku utworów nierozłącznych, za wspóÅ‚twórcÄ™ można uznać podmiot, bez wkÅ‚adu którego utwór nie nabraÅ‚by cech twórczoÅ›ci.
AnalizujÄ…c przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że w przypadku utworów, których twórcÄ… byÅ‚ jeden ze wspólników, caÅ‚ość praw autorskich przysÅ‚uguje tylko jego twórcy. Bardziej zÅ‚ożona jest kwestia ustalenia wspóÅ‚twórczoÅ›ci w przypadku programów komputerowych. Należy uznać, że program komputerowy stanowi jeden utwór. KwestiÄ… oceny faktycznej jest to, czy opracowanie grafiki komputerowej ma taki charakter, bez którego program nie nabraÅ‚by charakteru indywidualnego i twórczego. Bez wÄ…tpienia, o atrakcyjnoÅ›ci programu decyduje to, co jest w nim najistotniejsze. Clou programu z pewnoÅ›ciÄ… stanowi jego część “twórcza”. Jednakże w przypadku programów komputerowych, opracowanie jego szaty graficznej także stanowi o jego indywidualnoÅ›ci.
Bez wÄ…tpienia, program komputerowy bez opracowanej oprawy graficznej dziaÅ‚aÅ‚by dalej, lecz jego oprawa graficzna jest jednym z elementów przesÄ…dzajÄ…cych o indywidualnym charakterze programu. Dlatego też w przekonaniu sporzÄ…dzajÄ…cego niniejszÄ… opiniÄ™, opracowanie graficzne programu komputerowego stanowi wkÅ‚ad, twórczy i indywidualny. Dlatego też należy przyjąć istnienie wspóÅ‚autorstwa tych programów, które tworzyli obydwoje wspólnicy.
Przy takim zaÅ‚ożeniu prawa autorskie do programów komputerowych opracowanych wspólnie należą do wspóÅ‚twórców. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o prawie autorskim, do wykonywania prawa autorskiego do caÅ‚oÅ›ci utworu potrzebna jest zgoda wszystkich wspóÅ‚twórców.
W celu rozstrzygniÄ™cia, czy wspóÅ‚twórca programu (autor jego oprawy graficznej) może używać swego wkÅ‚adu indywidualnie należy rozstrzygnąć, czy utwór w postaci programu komputerowego jest utworem rozłącznym czy nierozłącznym. O tym decyduje m.in. fakt, czy sam wkÅ‚ad w postaci opracowania graficznego może stanowić odrÄ™bny przedmiot prawa autorskiego. Jeżeli opracowanie takie speÅ‚nia cechy indywidualnoÅ›ci i twórczoÅ›ci, charakter rozłączny takiego utworu wspólnego jest wyraźny. W tym kontekÅ›cie warto przytoczyć tezÄ™ orzeczenia SÄ…du Najwyższego z dnia 17 czerwca 2004 r. (Sygn.: V CK 13/2004): Przy dzieÅ‚ach majÄ…cych charakter dzieÅ‚a wspólnego nierozłącznego nie wystÄ™pujÄ… dajÄ…ce siÄ™ wyodrÄ™bnić i nadajÄ…ce siÄ™ tym samym do samodzielnej eksploatacji wkÅ‚ady twórcze poszczególnych wspóÅ‚twórców dzieÅ‚a jako caÅ‚oÅ›ci. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, możliwe jest jednak okreÅ›lenie wielkoÅ›ci udziaÅ‚ów twórczych każdego ze wspóÅ‚autorów dzieÅ‚a wspólnego nierozłącznego. Jeżeli nie zostanie wykazana w toku postÄ™powania (lub przyjÄ™ta w odpowiednim porozumieniu wspóÅ‚twórców) wysokość udziaÅ‚u twórczego poszczególnych twórców, aktualizuje siÄ™ domniemanie prawne (wzruszalne), pozwalajÄ…ce na przyjÄ™cie równoÅ›ci udziaÅ‚ów twórczych. (chodzi tu o domniemanie za art. 9 ust. 1 zd. 2, że w razie wÄ…tpliwoÅ›ci przyjmuje siÄ™, iż udziaÅ‚y wszystkich wspóÅ‚twórców w utworze wspólnym sÄ… równym).
Za podstawÄ™ niniejszych wywodów przyjÄ™to istnienie wspóÅ‚twórczoÅ›ci w odniesieniu do utworów w postaci programów komputerowych.
Należy uznać, że samo opracowanie graficzne może być odrębnym przedmiotem prawa autorskiego.
Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 9 ust. 2 prawa autorskiego wspóÅ‚twórca może wykonywać prawa autorskie do swojej części utworu, pod warunkiem, iż nie wyrzÄ…dza jednoczeÅ›nie tym dziaÅ‚aniem uszczerbku dla praw pozostaÅ‚ych wspóÅ‚twórców. Co należy rozumieć pod pojÄ™ciem „uszczerbku dla praw pozostaÅ‚ych wspóÅ‚twórców” zależy od okolicznoÅ›ci konkretnej sytuacji, rodzaju utworu i wielkoÅ›ci wkÅ‚adów poszczególnych wspóÅ‚twórców do wspólnego dzieÅ‚a.