Prospekt informacyjny w świetle przepisów ustawy deweloperskiej

Każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Opracowanie tego dokumentu jest jednym z najważniejszych obowiązków dewelopera. Stanowi on jednocześnie podstawowy narzędzie ochrony praw, jakie przysługują nabywcy na gruncie ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. Nr 232, poz. 1377), zwanej potocznie ustawą deweloperską.

 Wprowadzenie przez ustawodawcę instytucji prospektu informacyjnego wiąże się z próbą ujednolicenia, zapewnienia transparentności danych w nim przekazywanych, w a efekcie zapewnienia nabywcy łatwości porównania danych (zob. Uzasadnienie do projektu ustawy, s. 26). Inaczej rzecz ujmując, celem tego zabiegu było dostarczenie nabywcy takich informacji dotyczących nabywanej nieruchomości, które pozwolą na podjęcie racjonalnej – w jego ocenie – decyzji o zawarciu umowy.

 Obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego powstaje z momentem rozpoczęcia przez dewelopera sprzedaży. Pod pojęciem tym należy rozumieć podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego (art. 3 pkt 10 ustawy deweloperskiej). Za brak sporządzenia prospektu informacyjnego deweloperowi grozi odpowiedzialność karna (podlega on karze grzywny).

 Jeśli z przedsięwzięcia deweloperskiego wyodrębnione zostaje tzw. zadanie inwestycyjne, to prospekt informacyjny sporządza się dla tego zadania.

 Doręczenie prospektu informacyjnego następuje na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Deweloper jest do tego obowiązany na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy deweloperskiej. Doręczenie to powinno objąć również wszystkie załączniki. Następuje ono nieodpłatnie, na tzw. trwałym nośniku informacji.

 Pojęcie trwałego nośnika informacji zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 9 ustawy deweloperskiej, w świetle którego jest nim materiał lub urządzenie umożliwiające przechowywanie przez czas niezbędny, wynikający z charakteru informacji oraz celu ich sporządzenia lub przekazania zawartych na nim informacji w sposób uniemożliwiający ich zmianę lub pozwalający na odtworzenie informacji w wersji i formie, w jakiej zostały sporządzone lub przekazane.

 O tym, w jakiej formie ma nastąpić doręczenie prospektu informacyjnego decyduje sam deweloper. Należy jednak pamiętać, w przypadku doręczenia prospektu wyłącznie na trwałym nośniku informacji innym niż papier, deweloper przekazujący prospekt informacyjny wraz z załącznikami jest obowiązany, na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, do udostępnienia prospektu informacyjnego wraz z załącznikami w postaci papierowej w lokalu przedsiębiorstwa.

Zmiana prospektu informacyjnego

 W przypadku zmiany informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub w załączniku informację o zmianie doręcza się w formie, w jakiej został doręczony prospekt informacyjny wraz z załącznikami, w postaci:

 a)  aneksu do prospektu informacyjnego lub zmiany załącznika, w którym określone są aktualne informacyjnego, albo

b)   nowego prospektu informacyjnego lub nowego załącznika, w którym zmiana wskazana jest w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie, w szczególności poprzez zamieszczenie stosownych przepisów.

 Jeśli chodzi o aneks to powinien on jasno i zrozumiale opisywać zmiany, które wprowadza. Częstą praktyką stosowaną przez deweloperów w tym zakresie jest takie formułowanie aneksu, w którym przytacza się dany zapis  prospektu „sprzed zmiany” i zapis „po zmianie”. Za wyraźną uprzednią zgodą osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej informacja o zmianie prospektu informacyjnego lub załącznika może zostać doręczona w formie innej niż ta, o której mowa wyżej. Deweloper powinien doręczyć powyższe informacje w czasie umożliwiającym zapoznanie się z ich treścią przed zawarciem umowy deweloperskiej.

Wzór prospektu informacyjnego

 Prospekt informacyjny sporządza się według wzoru, który stanowi załącznik do ustawy deweloperskiej. Zgodnie z treścią art. 20 tej ustawy w dokumencie tym deweloper obowiązany jest przekazać nabywcy szczegółowe informacje dotyczące swojej sytuacji prawno – finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

             Zgodnie z wzorem, prospekt informacyjny składa się z części ogólnej, zawierającej dane dotyczące dewelopera i przedsięwzięcia deweloperskiego, w drugiej zaś – indywidualnej – podaje się informacje o konkretnym lokalu mieszkalnym (domu  jednorodzinnym). Wraz z załącznikami stanowi on integralną część umowy deweloperskiej. 


Anna Wieczorek

Radca prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika