Prawo budowlane: Zgłoszenie - Artykuły

Przekazanie wspólnocie dokumentacji przez dewelopera - opinia prawna

26.11.2024

Budynek mieszkalny, wybudowany dwa lata temu, ma wadliwie wykonane odwodnienia płyt balkonowych. To powoduje zamakanie balkonów i ich niszczenie, a w perspektywie rychły (i bardzo kosztowny) remont. Kilkakrotnie już deweloper był wzywany do wydania projektów budowy i powykonawczego. Deweloper za (...)

Budowa domu do 70 m2

15.2.2023

Planujesz budowę własnego domu o powierzchni zabudowy do 70 m2, wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego, na własne potrzeby mieszkaniowe, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany, gdy masz (...)

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

10.2.2023

Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.

Jak wybudować dom bez formalności?

30.1.2022

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i rozwiewamy wątpliwości związane z budową „domów bez formalności”.

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

29.10.2020

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu miesięcy. Udogodnienia dla inwestorów i przedsiębiorców (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

28.6.2020

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r.

Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

10.5.2018

Roboty budowlane, które wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzi się w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany. Obiekt budowlany wraz z związanymi z nim urządzeniami budowlanymi, należy zaprojektować w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych. Jednak w szczególnie (...)

Procedury budowlane

9.5.2018

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie zgłoszenia albo w ogóle bez informowania organów administracji architektoniczno-budowlanej.

Zasady ponoszenia kosztów w Prawie budowlanym – wybrane zagadnienia

19.7.2016

W artykule niniejszym omówiona zostanie zasada ponoszenia kosztów wykonania decyzji dotyczącej rozbiórki obiektu budowlanego albo jego części, doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego, zaniechania kontynuacji robót budowlanych, wykonania określonych robót (...)

Zmiany w prawie budowlanym 2015

6.2.2015

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

Prospekt informacyjny w świetle przepisów ustawy deweloperskiej

4.12.2014

Każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Opracowanie tego dokumentu jest jednym z najważniejszych obowiązków dewelopera. Stanowi on jednocześnie podstawowy narzędzie ochrony (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

26.5.2014

Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo budowlane? (...)

Czy na wyburzenie ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

22.4.2014

Ścianki działowe to rodzaj ścian wewnętrznych budynku, których zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń. Istotnym jest, że nie stanowią one elementu konstrukcyjnego całego budynku, przez co jego struktura nie zmienia się przez dodawanie bądź demontowanie tego rodzaju ścianek. Na pierwszy rzut (...)

Zakup działki pod budowę domu

23.8.2011

Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Kiedy jest dopuszczalne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

6.5.2010

Wedle art. 9 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, właściwy organ, po uzyskaniu upoważnienia ministra, (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

14.8.2009

Po zakupie działki budowlanej, a przed rozpoczęciem budowy domu inwestora czeka jeszcze szereg formalności związanych z wyborem właściwego projektu budowlanego oraz związanych z tym uzyskaniem stosownych pozwoleń na budowę, zatwierdzeniem projektu budowlanego oraz szeregu formalności z tym (...)

Usytuowanie linii kablowej obok domu - opinia prawna

30.11.2006

Jakie przepisy regulują usytuowanie linii kablowej w pobliżu domu mieszkalnego? Warunki budowy sieci telekomunikacyjnych, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie, wydane na (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika