Budowa wędzarni

Pytanie:

Czy na wsi można wybudować wędzarnię gospodarczą do własnych celów bez zgłaszania tego, czy należy zgłosić ten zamiar w starostwie? Wędzarnię zamierzam pokryć zadaszeniem o pow. ok. 8 mkw. Czy budowa wędzarni wymaga zgłoszenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W opisanym stanie faktycznym obowiązek zgłoszenia budowy wędzarni lub konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, będzie zależał od charakteru tej  budowli - m.in. z tym, czy będzie to budowla trwale związana z gruntem oraz czy jej powierzchnia przekroczy 25 m2 itp.

Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

  1. obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

    • parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

    • płyt do składowania obornika,

    • szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

    • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

    • suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

  2. wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

  3. indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

  4. altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

  5. wiat przystankowych i peronowych;

  6. budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;

  7. wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;

  8. parkometrów z własnym zasilaniem;

  9. boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;

  10. miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;

  11. zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;

  12. tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;

  13. gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;

  14. obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;

  15. przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;

  16. pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:

    • cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,

    • uprawiania wędkarstwa,

    • rekreacji;

  17. opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;

  18. pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;

  19. instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;

  20. przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

  21. urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:

    • posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,

    • punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,

    • piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;

  22. obiektów małej architektury;

  23. ogrodzeń;

  24. obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;

  25. tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;

  26. znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;

  27. instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.

W tym miejscu należy również wskazać, na ustawową definicję budowli zawartą w art. 3 pkt 3 w/w ustawy. Przez pojęcie budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Jak więc wynika z powyższego, jeżeli wędzarnia będzie spełniała warunki budowli z zachowaniem w/w zasad budowlanych (niezbędnych do zgłoszenia budowli), wówczas wystarczające będzie zgłoszenie takiej inwestycji do organu administracji publicznej. Jeżeli budowla nie będzie spełniała w/w warunków, wówczas konieczne będzie pozwolenie na budowę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: