Przedsiębiorco, od czerwca 2017 r. KRS będzie wymagał kolejnego załącznika!

Od stycznia 2017 roku weszło w życie wiele zmian w polskim systemie prawnym. Kilka z nich zostało wprowadzonych ustawą z dnia 2 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw. Na podstawie tego aktu postanowiono między innymi dodać w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym nowy artykuł (19c), który w odróżnieniu od pozostałych zmian wejdzie w życie dopiero z dniem 1 czerwca 2017 roku.

Artykuł 19 ustawy o KRS dotyczy wniosków o wpis, które składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym wraz całą masą załączników.  

Jednym z dotychczas wymaganych załączników jest zgoda osób reprezentujących podmiot, likwidatorów i prokurentów na ich powołanie. Zgoda ta musi być wyrażona pisemnie na odrębnym dokumencie, chyba że ww. osoby podpisują wniosek o wpis albo udzieliły pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo też jeśli wyraziły taką zgodę w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Kolejnym wymogiem od 1 czerwca 2017 roku będzie oświadczenie wnioskodawcy (zazwyczaj będzie nim spółka), czy jest cudzoziemcem. Oświadczenie takie będzie wymagane we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców lub o zmianę wpisu obejmującą nabycie lub objęcie udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków oraz w przypadku złożenia do akt rejestrowych (gdy pewne dane muszą być zgłoszone, lecz nie podlegają wpisowi) dokumentów zawierających informacje o zmianach wspólników spółki.

Porady prawne

W konsekwencji, nawet polska spółka będzie musiała składać oświadczenie przy każdej zmianie dotyczącej wspólników – również takiej, która nie spowoduje faktycznej zmiany podmiotowej na liście wspólników (np. gdy wspólnik/akcjonariusz postanowi odsprzedać część udziałów innemu wspólnikowi, samemu pozostając wciąż wspólnikiem). Oświadczenie będzie zatem wymagane także wtedy, gdy nie doszło do nabycia lub utraty statusu cudzoziemca.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2016 r. poz. 1061 i 2175) cudzoziemcem jest:

  • osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
  • osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
  • nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w pkt 1 lub 2, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych;
  • osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w pkt 1, 2 i 3.

Wnioskodawca, który zgodnie z powyższą definicją posiada status cudzoziemca, musi złożyć dodatkowe oświadczenie, czy jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla przedsiębiorcy zmiana ta wiąże się z dodatkowym formalizmem (składaniem oświadczeń nawet, jeśli dalej nie jest cudzoziemcem), natomiast dla sądów rejestrowych stanowić będzie ułatwienie wykonywania obowiązku w zakresie informowania ministra właściwego do spraw wewnętrznych o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca. 


Jowita Szydzik

aplikant radcowski

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika