Prawo spółek: Spółka z o.o. - Artykuły

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

15.7.2024

Ponad miesiąc temu firma Y zawarła umowę z osobą, która podała się za członka zarządu i pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie wskazana jest druga strona umowy (spółka z o.o.) jako reprezentowana przez Pana X, umowa jest podpisana przez niego, przy podpisie znajduje (...)

Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.1.2024

Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak również umowa spółki. Podstawową powinnością majątkową wspólnika jest np. wnie­sienie (...)

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

22.11.2023

Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały. Wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Udział w spółce z o.o. (...)

Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?

30.9.2021

Obecnie w systemie S24 można założyć spółkę jawną, komandytową i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także prostą spółkę akcyjną. Rejestracja spółki w systemie S24, jest dobrą formą dla prostych spółek zakładanych przez jedną osobę albo (...)

Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki

9.12.2019

Jesteś członkiem zarządu spółki handlowej? Pracujesz w takiej spółce? Powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają członkowie zarządu. Członek zarządu spółki handlowej, prócz odpowiedzialności względem spółki oraz zgromadzenia wspólników, ponosi (...)

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.12.2018

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

17.7.2018

W którym momencie wygasa mandat członka zarządu? Czy zawsze można odwołać członka zarządu? Jaki wpływ na umowę o pracę ma wygaśnięcie mandatu? Porada opisuje zasady dotyczące powyższych działań. Przedstawia także konsekwencje związane z rezygnacją z funkcji przez członka zarządu. (...)

Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?

16.1.2017

Ustalenie właściwej chwili, w której dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia jest istotną kwestią na tle regulacji procedury przekształcenia. Pozostaje ona w ścisłym związku z momentem ustalenia wartości bilansowej majątku spółki. Niedopełnienie w (...)

Rada nadzorcza i komisja rewizyjna w sp. z o.o.

27.7.2016

Kto jest uprawniony do sprawowania nadzoru w spółce z o.o.? Zasadą jest, że prawo kontroli działań zarządu służy każdemu ze wspólników. Osobista kontrola wspólników charakterystyczna jest dla spółek osobowych a jej obecność w spółce kapitałowej, (...)

Sprawozdanie Zarządu z działalności spółki

27.6.2016

Przy okazji zatwierdzenia roku obrotowego, co zazwyczaj przypada na końcówkę czerwca, spotykamy się z dokumentem o nazwie „sprawozdanie z działalności spółki”.  Czym jest ten dokument, jaką treść powinien zawierać i czy w każdej spółce musi być sporządzony? 

Umowa wspólników i możliwość jej wypowiedzenia

14.6.2016

Umowę wspólników można definiować jako porozumienie zawarte pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, które określa sposób wykonywania ich praw korporacyjnych. Stronami umów tego rodzaju są zazwyczaj wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

Jednoosobowa spółka z o.o.

1.4.2015

Kodeks spółek handlowych zawiera definicję spółki jednoosobowej jest nią spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. W aktualnym stanie prawnym jednoosobową może być więc zarówno spółka (...)

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

27.2.2015

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zatem często może ona być naszym kontrahentem. Dlatego warto wiedzieć jak kształtuje się odpowiedzialność w tej formie działalności. W jej przypadku istotnym jest fakt, (...)

Uchwała spółki kapitałowej sprzeczna z ustawą nieważna z mocy prawa?

23.12.2014

Zagadnienie sankcji, którą powoduje sprzeczność z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy wywołuje od wielu lat kontrowersje tak w doktrynie, jak i orzecznictwie. Jedni twierdzą, że uchwała taka jest nieważna z mocy samego prawa i od (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

28.3.2014

Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 zł. Wartość ta wyznacza minimalny zakres odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Stanowi więc o sile ekonomicznej spółki a także o jej zdolnościach kredytowych. Dlatego też wspólnicy (...)

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

28.2.2014

Kodeks spółek handlowych przewiduje instytucję umorzenia udziałów w spółce z o.o. Celem umorzenia jest unicestwienie, wygaśnięcie udziału, a co się z tym wiąże - zmniejszenie stanu posiadania danego wspólnika w spółce lub też całkowite jego wycofanie się (...)

Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

13.12.2013

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele akademiccy. Jednocześnie ulga, o której (...)

Spółka z o.o. w organizacji

23.9.2013

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki - czyli z chwilą jej zawiązania. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Okres pomiędzy podpisaniem (...)

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

13.6.2013

Problematyka reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (i spółek kapitałowych w ogólności) jest od dawna przedmiotem zainteresowania zarówno doktryny prawniczej jak i bardzo bogatego orzecznictwa. Warto natomiast zwrócić uwagę na nieco zaniedbywany aspekt dotyczący reprezentacji (...)

Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów

22.5.2013

Podjęcie uchwały o likwidacji spółki z o.o. nie oznacza wcale, iż dany podmiot przestaje automatycznie istnieć, zaprzestając wszelkiej działalności. Uchwała taka rozpoczyna dopiero proces likwidacji przedsiębiorstwa, na który składają liczne czynności rejestracyjne i bilansowe. (...)

Małoletni wspólnik spółki z o.o.

6.5.2013

O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności do czynności prawnych, może zostać wspólnikiem spółki z o.o. Zakres czynności, (...)

Dopłaty w spółce z o.o.

6.3.2013

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość ustanowienia w umowie spółki z o.o. obowiązku wspólników do wniesienia dopłat do spółki. W doktrynie podkreśla się, że jest to element osobowy spółki kapitałowej, istniejący tylko w przypadku spółki z o.o. Spółka ta, jako spółka (...)

Organy nadzoru w spółkach handlowych

3.12.2012

Działalność każdej spółki kapitałowej wymaga nadzoru. W przypadku spółki z o.o. nadzór ten mogą sprawować wspólnicy, jednakże w określonych sytuacjach nadzór ten powinien być sprawowany przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. W przypadku spółki (...)

Czy odwołany członek zarządu może żądać przywrócenia do pracy?

6.8.2012

O tym, czy odwołany członek zarządu spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), zatrudniony w spółce w ramach stosunku pracy może żądać przywrócenia do pracy w razie rozwiązania z nim (wypowiedzenia) umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pisano (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika