Forma oświadczenia o objęciu udziałów

Pytanie:

"Czy art. 257 paragraf 3, należy interpretować tak, że jeżeli podwyższenie kapitału następuje na podstawie postanowień umowy spółki, to do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale wystarczy pisemne oświadczenie wspólników, bez konieczności zachowania formy aktu notarialnego? Natomiast w jakich przypadkach ma zastosownie art. 258 paragraf 2? Następnie, jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego spółki następuje z kapitałów spółki (rezerwowy, zapasowy), to czy to podwyższenie może nastąpić tylko poprzez zmianę umowy spółki aktem notarialnym (art. 260)?"

Odpowiedź prawnika: Forma oświadczenia o objęciu udziałów

Art. 257 par. 3 ustawy Kodeks spółek handlowych liberalizuje wymóg co do formy w stosunku do objęcia nowych udziałów przez dotychczasowego wspólnika (a nie wspólnika przystępującego do spółki), jeśli podwyższenie kapitału następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki (tzn. jeśli umowa spółki określa termin podwyższenia i maksymalną wysokość kapitału). W takiej sytuacji objęcie nowych udziałów nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego, a wystarczy zwykła forma pisemna.

Art. 258 par. 2, który dla objęcia nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego, znajduje zastosowanie, gdy podwyższenie kapitału zakładowego nie następuje na podstawie dotychczasowego postanowienia umowy spółki (umowa nie zawiera postanowienia, określającego termin podwyższenia i maksymalną wysokość kapitału), tylko poprzez zmianę tej umowy, jak również w sytuacji, gdy podwyższenie następuje co prawda na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, ale udziały obejmowane są przez nowych wspólników, a nie przez wspólników dotychczasowych.

W zasadzie należałoby stwierdzić, że forma aktu notarialnego jest wymagana również w przypadku, gdy dotychczasowy wspólnik obejmuje podwyższenie wartości istniejącego udziału bądź udziałów, nawet wówczas, gdy podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, ponieważ art. 257 par. 3 k.s.h. nie przewidział złagodzenia formy co do tego sposobu podwyższenia kapitału. Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki nie jest możliwe na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, konieczna jest jej zmiana uchwałą wspólników (a uchwała o zmianie umowy wymaga zaprotokołowania przez notariusza, zgodnie z k.s.h., a nie formy aktu notarialnego).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika