Zatrudnienie pracowników w spółce

Pytanie:

"Czy nowo powstająca spółka z o.o. musi mieć zatrudnionych pracowników na umowie o pracę, czy też nie musi zatrudniać żadnych pracowników? Jaka jest aktualna minimalna wartość 1 udziału w nowo powstającej spółce z o.o. i czy minimalny kapitał zakładowy wynosi 25.000 zł czy 50.000 zł? "

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie pracowników w spółce

Nie ma przepisu prawnego nakazującego spółce z o.o. w ogóle zatrudniania pracowników. Spółka ta może także zatrudniać pracowników na umowy cywilnoprawne, tak więc nie ma przeszkód, by dla spółki pracowali jedynie pracownicy cywilnoprawni. Należy jednak pamiętać, że kodeks pracy zakazuje zastępowania umów o prace umowami cywilnoprawnymi. Dotyczy to sytuacji, w której pracownik spełnia wszelkie przesłanki bycia pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, tj. wykonuje stałą pracę w określonym miejscu pod nadzorem i kierownictwem pracowdawcy. Zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych wiąże się natomiast z dużą swobodą pracownika - sam kieruje swą pracą. W nowo zawiązywanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 000 złotych, a minimalna wartość jednego udziału wynosi 50 złotych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • JK 2014-11-28 23:52:21

    Kapitał zakładowy spółki z o. o. wynosi 5 000 pln a nie jak napisane w tekście 50 000 pln


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika