NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

Pytanie:

"Spółka jest po akcie założycielskim u notariusza. Czy zarząd może wystąpić o NIP spółki przed zarejestrowaniem spółki w KRS? Czy zarząd może również wystąpić do Urzędu statystycznego o Regon? W przypadku nie dopuszczalności działania z punktu 2 oraz 3, jaki Nip i Regon ma używać spółka w organizacji?"

Odpowiedź prawnika: NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

Spółka z o.o. w organizacji może wystąpić o nadanie numeru NIP i REGON. Zgodnie z art. 11 § 1 ksh, spółki kapitałowe w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. W związku z tą regulacją spółka z o.o. w organizacji będzie zobowiązana do zalegalizowania swojego statusu jako podmiotu podatkowego. Spółka ta w pierwszej kolejności będzie musiała wystąpić do Głównego Urzędu statystycznego o nadanie numeru statystycznego REGON, a następnie po nadaniu tego numeru) będzie musiała wystąpić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego o nadania numeru NIP.

Po uzyskaniu w/w numerów, spółka z o. o. w organizacji budzie mogła realizować zasadę wynikającą z art. 11 § 1 ksh. Numerami tymi (uzyskanym przez spółka z o. o. w organizacji) będzie się również posługiwać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała po zarejestrowaniu w KRS. Spółka z o.o. (zarejestrowana) będzie jednak musiała wystąpić z wnioskami aktualizującymi na podstawie których wcześniej nadane numery REGON i NIP staną się numerami zarejestrowanej spółki z o.o.

W przedmiocie wystąpienia o nadanie numerów REGON i NIP prosimy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności

Ponadto działalność gospodarczą spółka z o.o. w organizacji może rozpocząć bez numeru NIP, jednakże należy pamiętać, aby uzyskać ten numer przed dniem, w którym zaistnieje obowiązek złożenia deklaracji podatkowych lub obowiązek wystawienia faktur VAT, dla których konieczne jest wskazanie numeru NIP.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika