Rezydencja podatkowa i PIT cudzoziemca

Coraz więcej osób z zagranicy uważa polski rynek pracy za atrakcyjny. Przede wszystkim są to pracownicy z za naszej wschodniej granicy, którzy ze względów ekonomicznych i politycznych szukają w Polsce pracy lub nawet przenoszą się na stałe. Nie zawsze jednak wiedzą, jakie obowiązki prawno – podatkowe wiążą się z pracą na terenie polski. Głównym źródłem informacji są firmy, w których pracują, działy kadrowe, księgowe oraz wszechobecny Internet. Należy jednak zauważyć, że każda sytuacja jest inna i należy ją oceniać indywidualnie – tak aby prawidłowo określić prawa i obowiązki wobec polskiego fiskusa.

Porady prawne

Rezydencja podatkowa

Jednym z podstawowych pojęć, które ma kluczowe znaczenie dla określenia obowiązków podatkowych, jest tak zwana rezydencja podatkowa. W celu potwierdzenia jej posiadania można wystąpić o Certyfikat Rezydencji Podatkowej, wydawany przez odpowiednie organy administracji podatkowej. Jak jednak określić rezydencję podatkową i zweryfikować czy dana osoba jest Polskim rezydentem w rozumieniu przepisów finansowo – podatkowych?

  • Czas zamieszkiwania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – pierwszym kryterium, które pozwala określić miejsce rezydencji podatkowej jest czas zamieszkiwania na terenie Polski.
    W przypadku jeżeli dana osoba zagraniczna przebywa w Polsce dłużej niż połowę roku kalendarzowego, a dokładniej więcej niż 183 dni w roku podatkowym, uznaje się, że ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Czas zamieszkania jest kryterium dość jasnym oraz prostym do sprawdzenia i nie budzi większych wątpliwości. Jednak nie tylko od niego zależy ewentualna rezydencja podatkowa cudzoziemców w Polsce.

  • Ośrodek interesów życiowych – drugim kryterium, jest określenie miejsca położenia (czy na terytorium Polski) tak zwanego ośrodka interesów życiowych – w tej kwestii określane jest gdzie dana osoba posiada centrum swoich interesów zarówno życiowych jak i zawodowych, uwzględniając przy tym jej związki ekonomiczne, rodzinne, osobiste, działalność zawodową, a także aktywność polityczną i kulturalną.

Co ująć w PIT dla Ukraińca?

Określenie rezydencji podatkowej umożliwia sprawdzenie, jakie środki finansowe będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. W tym celu wprowadza się dwa rodzaje obowiązków podatkowych: nieograniczony oraz ograniczony.

  • Nieograniczony obowiązek podatkowy – dotyczy z założenia rezydentów, czyli osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce i podlegają one pełnemu / nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
  • Ograniczony obowiązek podatkowy – w przypadku nierezydentów, czyli osób nie mających miejsca zamieszkania w Polsce, osiągających tutaj dochody, mają oni obowiązek podatkowy (w zakresie i granicach) dotyczący dochodów osiąganych w Polsce.

Podsumowanie

Wraz z końcem kwietnia upływa termin na złożenie najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce. Dlatego, każdy cudzoziemiec pracujący na terenie kraju, powinien zastanowić się nad wiążącym go obowiązkiem podatkowym wobec polskich organów skarbowych. Wypełniając np. PIT dla Ukraińca, należy najpierw wziąć pod uwagę zasady kreujące rezydencję podatkową i na jej podstawie określić swój nieograniczony lub ograniczony obowiązek podatkowy.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika