Prawo podatkowe: Pity 2017 - Artykuły

Rezydencja podatkowa i PIT cudzoziemca

30.7.2022

Coraz więcej osób z zagranicy uważa polski rynek pracy za atrakcyjny. Przede wszystkim, są to pracownicy z za naszej wschodniej granicy, którzy ze względów ekonomicznych i politycznych szukają w Polsce pracy lub nawet przenoszą się na stałe. Nie zawsze jednak wiedzą, jakie (...)

PIT-37 - ostatni gwizdek

25.4.2018

Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie skarbowym, albo wysyłanej listem poleconym za pomocą Poczty Polskiej. Można także wybrać drugą (...)

Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

15.1.2018

Jak co roku, polscy obywatele mają obowiązek sporządzić rozliczenie podatkowe z tytułu wynagrodzeń za 2017 r. Dotyczyć one powinny zarówno wynagrodzeń krajowych, jak i uzyskiwanych z zagranicy - przez polskich rezydentów. Przepisy podatkowe zmuszają do złożenia deklaracji PIT (...)

Podatek PIT 2017 wyższy niż rok temu?

6.11.2017

Osoby z wynagrodzeniem przekraczającym 7.410 zł, muszą liczyć się ze zwiększonym obciążeniem podatkowym w 2017 roku. Mimo, że w trakcie roku płacą oni zaliczki tak jak do tej pory, to na koniec roku będą zmuszeni dopłacić podatek na rzecz organów skarbowych

Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

19.9.2017

Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. Z założenia mogą z niej skorzystać osoby, które wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim (...)

Ulga na powrót

19.4.2017

Niektórzy podatnicy mają prawo odliczyć od podatku, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy PIT, kwotę odpowiadającą różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a (...)

Wspólne rozliczenie PIT małżonków

6.4.2017

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą ograniczyć obciążenia podatkowe dzięki preferencyjnym zasadom opodatkowania. W przypadku małżonków preferencja polega na opodatkowaniu sumy dochodów wspólnie rozliczających się osób, przy czym podatek określa (...)

Wydatki na pomocników w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

22.3.2017

Osoby niepełnosprawne bądź podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tzn. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł, mogą w pewnych wypadkach od dochodu do opodatkowania odliczyć wydatki na opłacenie przewodników (...)

Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

21.3.2017

Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi (...)

Ulga na dzieci w PIT

21.3.2017

Od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu, podatnik ma prawo odliczyć pewną kwotę na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił (...)

Kolonie i obozy w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

21.3.2017

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) podlegają wydatki poniesione na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia. Komu przysługuje (...)

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

21.3.2017

Od dochodu do opodatkowania można odliczyć kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6% dochodu darczyńcy - to imit łączny dla odliczeń z tytułu darowizn na działalność pożytku publicznego i na cele kultu religijnego oraz honorowego krwiodawstwa. Powyższy (...)

Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?

20.3.2017

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego. Podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa. Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 została już udostępniona. 

Składki na ubezpieczenia zdrowotne do odliczenia od podatku

19.3.2017

Odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w polskiej ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: opłacone w toku podatkowym bezpośrednio przez podatnika i pobrane w roku podatkowym przez płatnika. Odliczeniu (...)

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

15.3.2017

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania w PIT (lub od przychodów przy ryczałcie) podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone na rzecz (...)

Teraz całego PIT-a wypełni urząd, a nie podatnik

10.3.2017

Od 15 marca 2017 r. składanie rocznych PIT-ów zostaje maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Będzie to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia (...)

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

20.2.2017

Otrzymanie spadku co do zasady objęte jest obowiązkiem podatkowym. Podatek ten reguluje  ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i  darowizn. Ustawodawca przewiduje jednak szereg zwolnień.

Jakie kwoty można odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej

20.2.2017

Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mają prawo do skorzystania w rozliczeniu PIT 2016 z odliczeń podatkowych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Niektóre odliczenia w ramach tej ulgi są limitowane, inne nie.

Czy emeryt musi rozliczyć PIT

16.2.2017

Świadczenia emerytalne uzyskiwane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli z ZUS i KRUS, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody z emerytury muszą być wykazane w rocznym rozliczeniu PIT.

Rozliczanie straty z lat ubiegłych w roku podatkowym

8.2.2017

Strata powstaje w przypadku gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód. Możliwe jest rozliczenie strat wykazanych w rozliczeniu rocznym pit 2016, jeśli będziemy uzyskiwać dochody z tych samych źródeł w następnych latach.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika