Ulga na dzieci w PIT

Od podatku dochodowego obliczonego wedÅ‚ug skali podatkowej, pomniejszonego o kwotÄ™ skÅ‚adki zdrowotnej podlegajÄ…cej odliczeniu, podatnik ma prawo odliczyć pewnÄ… kwotÄ™ na każde maÅ‚oletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym: wykonywaÅ‚ wÅ‚adzÄ™ rodzicielskÄ…, peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwaÅ‚o, albo też sprawowaÅ‚ opiekÄ™ poprzez peÅ‚nienie funkcji rodziny zastÄ™pczej na podstawie orzeczenia sÄ…du lub umowy zawartej ze starostÄ…. Ulga ta jest też w pewnych przypadkach dostÄ™pna dla podatników utrzymujÄ…cych peÅ‚noletnie dzieci w zwiÄ…zku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiÄ…zku alimentacyjnego oraz w zwiÄ…zku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastÄ™pczej.

 

Na jakie dzieci przysługuje ulga rodzinna?

Ulga przysługuje na każde:

1) maÅ‚oletnie dziecko:

a)  wobec którego podatnik wykonywaÅ‚ wÅ‚adzÄ™ rodzicielskÄ…,

b) które zamieszkiwało z podatnikiem a podatnik w stosunku do dziecka pełnił funkcję opiekuna prawnego,

c) nad którym podatnik sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,

2) peÅ‚noletnie dziecko pozostajÄ…ce na utrzymaniu podatnika w zwiÄ…zku z wykonywaniem ciążącego na podatniku obowiÄ…zku alimentacyjnego lub w zwiÄ…zku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastÄ™pczej, które:

a) otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

b) nie ukoÅ„czyÅ‚o 25. roku życia, kontynuuje naukÄ™ w szkoÅ‚ach, o których mowa w przepisach regulujÄ…cych polski lub zagraniczny system oÅ›wiaty lub szkolnictwo wyższe, oraz poza dochodami z renty rodzinnej nie uzyskaÅ‚o w roku podatkowym dochodów podlegajÄ…cych opodatkowaniu na zasadach okreÅ›lonych w art. 27 (skala podatkowa) lub art. 30b (19% stawka dla niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Å‚Ä…cznej wysokoÅ›ci przekraczajÄ…cej 3 089 zÅ‚ (556,02 zÅ‚ : 18%)

- z wyjÄ…tkiem dzieci:

  • pozostajÄ…cych w zwiÄ…zku małżeÅ„skim,
  • dla których miejscem pobytu na podstawie orzeczenia sÄ…du jest instytucja zapewniajÄ…ca caÅ‚odobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o Å›wiadczeniach rodzinnych,
  • do których majÄ… zastosowanie przepisy ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiÄ…ganych przez osoby fizyczne, z wyÅ‚Ä…czeniem prywatnego najmu, ustawy o podatku tonażowym bÄ…dź też przepisy dotyczÄ…ce opodatkowania przychodów z pozarolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej wedÅ‚ug 19% stawki podatku, o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:

  1. na podstawie orzeczenia sÄ…du zostaÅ‚o umieszczone w instytucji zapewniajÄ…cej caÅ‚odobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o Å›wiadczeniach rodzinnych;
  2. wstąpiło w związek małżeński.

 

Jaką kwotę można odliczyć od podatku?

W przypadku tej ulgi obowiązują miesięczne limity odliczenia. Wysokość limitów jest zróżnicowana w zależności od liczby dzieci.

Za każdy miesiÄ…c kalendarzowy, w którym podatnik wykonuje wÅ‚adzÄ™, peÅ‚ni funkcjÄ™, sprawuje opiekÄ™ lub utrzymuje dziecko limit wynosi:

  • na 1 dziecko - 92,67 zÅ‚ (rocznie 1 112,04 zÅ‚) - ale w przypadku jednego dziecka warunkiem zastosowania odliczenia jest speÅ‚nienie kryterium dochodowoÅ›ci, o którym mowa poniżej;
  • na drugie dziecko  -  92,67 zÅ‚ (rocznie 1 112,04 zÅ‚);
  • na trzecie dziecko  -  166,67 zÅ‚ (rocznie 2 000,04 zÅ‚);
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zÅ‚ (rocznie 2 700 zÅ‚).

W przypadku, gdy w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja sprawowana opieka, lub dziecko pozostaje na utrzymaniu podatnika, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 miesięcznego limitu za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Odliczenie dotyczy Å‚Ä…cznie:

  • obojga rodziców,
  • opiekunów prawnych dziecka albo
  • rodziców zastÄ™pczych pozostajÄ…cych w zwiÄ…zku małżeÅ„skim.

Kwotę tę ww. osoby mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

 

Kto może skorzystać z odliczenia na jedno dziecko?

Podatnik posiadajÄ…cy jedno dziecko:

a) pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (z zastrzeżeniem lit. b)

- może skorzystać z odliczenia, jeżeli roczne jego dochody Å‚Ä…cznie z dochodami małżonka nie przekroczyÅ‚y kwoty 112 000 zÅ‚,

b) będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, samotnie wychowujący dziecko

- może skorzystać z odliczenia, jeżeli jego roczne dochody nie przekroczyÅ‚y kwoty 112 000 zÅ‚,

c) niepozostający w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego cześć) oraz niebędący osobą samotnie wychowującą dziecko

- może skorzystać z odliczenia, jeżeli jego roczne dochody nie przekroczyÅ‚y kwoty 56 000 zÅ‚.

Przy ustalaniu kryterium dochodowości uwzględnia się dochody, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c ustawy PIT, pomniejszone o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne (krajowe i zagraniczne), o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Jakie dokumenty sÄ… potrzebne?

Na ewentualne żądanie organów podatkowych, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) odpis aktu urodzenia dziecka;

2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;

3) odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą;

4) zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

 

Kiedy można dokonać odliczenia?

Realizacja odliczenia nastÄ™puje po zakoÅ„czeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36 lub PIT‑37, w którym podaje siÄ™ liczbÄ™ dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. 

 

Jak uzyskać kwotę niewykorzystanej ulgi na dzieci?

Jeżeli podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, to obecnie ma on prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci, do wysokości przysługującej mu kwoty odliczenia.

Kwota niewykorzystanej ulgi, jakÄ… może otrzymać podatnik nie może przekroczyć Å‚Ä…cznej kwoty zapÅ‚aconych przez podatnika skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne i zdrowotne, które podlegajÄ… odliczeniu (zgodnie z przepisami art. 26 ust. 1 pkt 2, 2a i ust. 13b oraz art. 27b ust. 1, 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - wykazanych przez pÅ‚atnika lub samodzielnie wpÅ‚aconych do ZUS lub do zagranicznych systemów ubezpieczeÅ„ . 

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zm.; PIT) - art. 27f.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika