Spółdzielnia socjalna dla osób z niepełnosprawnościami

Rola spółdzielni socjalnych jest nie do przecenienia. To przestrzeń, w której każda z osób może poczuć się zrozumiana. To przestrzeń, w której ważniejszym od efektywności ekonomicznej jest indywidualnie doceniony człowiek.

Czym jest spółdzielnia socjalna? 

DziaÅ‚alność takiej spółdzielni opiera siÄ™ na wspólnym prowadzeniu przedsiÄ™biorstwa przez jego czÅ‚onków przy równoczesnym wÅ‚Ä…czeniu ich w życie spoÅ‚eczne i zawodowe. Tak wiÄ™c spółdzielnie socjalne prowadzÄ… równolegle dziaÅ‚alność gospodarczÄ… na warunkach rynkowych oraz reintegracjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i zawodowÄ… wobec osób pochodzÄ…cych z grup zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym.


W 2018 roku wprowadzono wiele zmian, dzięki którym spółdzielnie socjalne stały się bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Z PaÅ„stwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepeÅ‚nosprawnych, osoby z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami mogÄ… uzyskać wsparcie na podejmowanie dziaÅ‚alność gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnej. Również z tego funduszu można uzyskać dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej dla osoby niepeÅ‚nosprawnej i na pokrycie kosztów wynagrodzenia dla osób skierowanych przez PUP do pracy w spółdzielni socjalnej osób niepeÅ‚nosprawnych bÄ™dÄ…cych jednoczeÅ›nie osobami bezrobotnymi lub poszukujÄ…cymi pracy. 

Praktyki zawodowe w spółdzielni socjalnej dla uczestników WTZ to możliwość odbycia nieodpÅ‚atnych praktyk zawodowych u pracodawcy, w tym spółdzielni socjalnej przez osobÄ™ niepeÅ‚nosprawnÄ… realizujÄ…cÄ… indywidualny program rehabilitacji zawodowej w ramach WTZ. Praktyki mogÄ… być odbywane do 15 godzin tygodniowo przez 3 miesiÄ…ce, z możliwoÅ›ciÄ… ich przedÅ‚użenia do 6 miesiÄ™cy. W przypadku odbywania praktyki zawodowej przez uczestnika warsztatu koszty uczestnictwa osoby niepeÅ‚nosprawnej w warsztacie finansowane bÄ™dzie w dalszym ciÄ…gu w peÅ‚nej wysokoÅ›ci.

Jak pokazujÄ… badania, niepeÅ‚nosprawność fizyczna czy intelektualna co raz rzadziej jest przeszkodÄ… do podjÄ™cia pracy. Obserwujemy bowiem sukcesywny spadek stopy bezrobocia wÅ›ród osób niepeÅ‚nosprawnych. Zgodnie z wynikami Badania AktywnoÅ›ci Ekonomicznej LudnoÅ›ci za III. kwartaÅ‚ 2018 r., współczynnik aktywnoÅ›ci zawodowej wÅ›ród niepeÅ‚nosprawnych w wieku produkcyjnym wynosiÅ‚ w III. kwartale 2018 r. 28,0%, wskaźnik zatrudnienia w tej grupie  26,1%, natomiast stopa bezrobocia wedÅ‚ug metodologii BAEL wyniosÅ‚a 6,9%. 

Podjęcie pracy zawodowej przez osobę niepełnosprawną zależy jednak od wielu czynników m.in. od wykształcenia, stopnia niepełnosprawności, możliwości wykonywania różnych czynności, umiejętności i zdolności, a także cech osobowości.

- "Istnienie spółdzielni socjalnych jest ogromnie ważne i bÄ™dziemy je wspierać. Jest to bowiem formuÅ‚a aktywizacji spoÅ‚ecznej i zawodowej, która bywa ostatniÄ… szansÄ… dla tych osób, którym ciężko byÅ‚o by siÄ™ odnaleźć na rynku pracy ze wzglÄ™du na stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci" – powiedziaÅ‚a minister Elżbieta Rafalska.

Bezrobotni opiekunowie osób niepełnosprawnych w spółdzielniach socjalnych

 Osoby skierowane przez PUP do pracy w spółdzielni socjalnej, które sÄ… bezrobotne (mowa tu też o opiekunach osób niepeÅ‚nosprawnych), poszukujÄ… pracy, nie pozostajÄ… w zatrudnieniu i nie wykonujÄ…cymi innej pracy zawodowej mogÄ… skorzystać z dedykowanych instrumentów z Funduszu Pracy. W praktyce chodzi tu o:

  • wsparcie w formie możliwoÅ›ci przyznania Å›rodków na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej oraz
  • wsparcie w formie możliwoÅ›ci przyznania Å›rodków na finansowanie kosztów wynagrodzenia.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą łatwiej zakładać spółdzielnie socjalne

W 2018 roku został rozszerzony katalog osób, które mogą zakładać i przystąpić do spółdzielni socjalnej w charakterze członka lub osoby świadczącej pracę na rzecz spółdzielni socjalnej. Katalog ten obejmuje teraz także:

  • poszukujÄ…cych pracy niepozostajÄ…cych w zatrudnieniu lub niewykonujÄ…cych innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepeÅ‚nosprawnych, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
  • poszukujÄ…cych pracy niepozostajÄ…cych w zatrudnieniu lub niewykonujÄ…cych innej pracy zarobkowej;
  • osoby usamodzielniane opuszczajÄ…ce pieczÄ™ zastÄ™pczÄ….
NastÄ…piÅ‚o również warunkowe zmniejszenie liczby zaÅ‚ożycieli z 5 do 3 osób z obowiÄ…zkiem uzupeÅ‚nienia skÅ‚adu czÅ‚onkowskiego spółdzielni do 5 osób w terminie 12 miesiÄ™cy. Ponadto zmienione zostaÅ‚y limity zatrudnieniowe w przypadku, gdy spółdzielniÄ™ socjalnÄ… zakÅ‚adajÄ… osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci oraz gdy spółdzielnia prowadzi dziaÅ‚alność w zakresie usÅ‚ug spoÅ‚ecznych użytecznoÅ›ci publicznej. Ustawa okreÅ›la również formy zatrudnienia czÅ‚onków zarzÄ…du spółdzielni socjalnej.

Wzmocnienie roli pracowników spółdzielni socjalnych niebędących jej członkami

Duży nacisk jest położony na wzmocnienie roli pracowników spółdzielni socjalnych niebędących jej członkami. Ten cel jest realizowany m. in. poprzez objęcie tej kategorii pracowników procesem reintegracji społecznej i zawodowej oraz włączeniem w procesy decyzyjne i konsultacyjne w spółdzielni socjalnej. Co ważne, możliwa jest refundacja składek na ubezpieczenia oraz części kosztów pracodawcy również dla pracowników spółdzielni będących jednocześnie osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Zob. też: 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. poz. 651, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2494).
Na podst. www.gov.pl/web/rodzina

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika