Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

Jakie odliczenie jest możliwe w ramach ulgi rodzinnej?

W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Mówiąc prościej, na każde dziecko przysługuje dwukrotność kwoty wolnej od podatku, która w 2008 wynosi 586,85 zł. Ulga rodzinna wyniesie więc 1173,70 zł. w 2008 r. na każde wychowywane dziecko.

Jacy podatnicy mogą skorzystać z ulgi rodzinnej?

Zgodnie z przepisem art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z ulgi tej skorzystać mogą podatnicy, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci, pod warunkiem że są to:

  • dzieci maÅ‚oletnie,

  • dzieci, bez wzglÄ™du na ich wiek, które zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami otrzymywaÅ‚y zasiÅ‚ek pielÄ™gnacyjny,

  • dzieci do ukoÅ„czenia 25 lat, uczÄ…ce siÄ™ w szkoÅ‚ach, o których mowa w przepisach o systemie oÅ›wiaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujÄ…cych system oÅ›wiatowy lub szkolnictwo wyższe obowiÄ…zujÄ…cych w innym niż Rzeczpospolita Polska paÅ„stwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskaÅ‚y:

    • dochodów podlegajÄ…cych opodatkowaniu na zasadach ogólnych wedÅ‚ug skali podatkowej PIT (okreÅ›lonej w art. 27 ustawy) - nie liczÄ…c dochodów zwolnionych od podatku dochodowego (np. alimentów) i renty rodzinnej - lub

    • dochodów uzyskanych z odpÅ‚atnego zbycia papierów wartoÅ›ciowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikajÄ…cych oraz z odpÅ‚atnego zbycia udziałów w spółkach majÄ…cych osobowość prawnÄ… oraz z tytuÅ‚u objÄ™cia udziałów (akcji) w spółkach majÄ…cych osobowość prawnÄ… albo wkÅ‚adów w spółdzielniach w zamian za wkÅ‚ad niepieniężny w postaci innej niż przedsiÄ™biorstwo lub jego zorganizowana część (okreÅ›lonych w art. 30b)

    w Å‚Ä…cznej wysokoÅ›ci przekraczajÄ…cej kwotÄ™ stanowiÄ…cÄ… iloraz kwoty zmniejszajÄ…cej podatek oraz stawki podatku, okreÅ›lonych w pierwszym przedziale skali podatkowej (tj. 3.088,68 zÅ‚);

Prawo do odliczenia majÄ… zarówno ojciec, jak i matka (jeÅ›li speÅ‚niajÄ… pozostaÅ‚e warunki), kwotÄ™ ulgi można odliczyć od podatku obojga rodziców lub od podatku tylko jednego z nich. W przypadku rodziców,  stosunku do których orzeczone zostaÅ‚y rozwód albo separacja, ulga przysÅ‚uguje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkujÄ…. Jeżeli dzieci zamieszkujÄ… przez część czasu u każdego z rodziców, odliczenie przysÅ‚uguje w sposób proporcjonalny - 1/12 kwoty ulgi rodzic mnoży przez liczbÄ™ miesiÄ™cy, przez które dzieci zamieszkiwaÅ‚y u niego. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika