Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie choroby pracownika – opinia prawna
Stan faktyczny
Jestem nauczycielem - bibliotekarzem w gimnazjum na etacie. Rocznik 1948 r. Staż pracy 36 lat. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, lecz kilka dni temu otrzymałam awizo listu poleconego z Gimnazjum prawdopodobnie (jak wcześniej mi sygnalizowano) z wymówieniem mi pracy lub zmiany warunków pracy i płacy tj. na 1/2 etatu. Czy nieprzyjęcie listu poleconego (jestem na zwolnieniu lekarskim) skutkuje - jest "doręczeniem" mi wymówienia, czy wymówienie jest ewentualnie prawnie nieskuteczne? Czy mając możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury mogę starać się jeszcze o "roczny urlop płatny dla poratowania zdrowia"? Czy jeśli pismo to odbiorę po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, to czy będzie mi przysługiwało odwołanie do sądu pracy?
Opinia prawna
Wypowiedzenie umowy o pracę
Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy (dalej k. p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
W opisanej sytuacji pracodawca nie mógł wypowiedzieć Panu umowy o pracę gdyż w czasie kiedy otrzymał Pan oświadczenie o wypowiedzeniu, a w zasadzie mógł Pan je otrzymać przebywał Pan na zwolnieniu lekarski, a choroba jest usprawiedliwioną przyczyną nieobecności w pracy. Zatem wypowiedzenie umowy o pracę czy też warunków pracy było dokonane niezgodnie z przepisami, z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. W Pańskim przypadku dodatkowo należy wskazać na fakt, iż nie odebrał Pan przesłanego listem oświadczenia pracodawcy. A więc należy uznać, iż to oświadczenie nie zostało Panu złożone, nie miał Pan bowiem możliwości zapoznania się z jego treścią. Oświadczenie takie wywiera skutki wówczas gdy adresat miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Skoro nie odbiera Pan przesyłki należy uznać, ze nie płynie czas do odwołanie od wypowiedzenia. Zgodnie z art. 264 § 1 kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. W Pana przypadku doręczenie nie miało miejsca.
Termin siedmiodniowy rozpocznie bieg z chwilą doręczenia pisma. Jeśli nastąpi to po Pańskim powrocie do pracy wówczas wypowiedzenie nie będzie dokonane z naruszeniem przepisu art. 41 k.p. gdyż nie będzie już Pan przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Na uwagę w tym miejscu zasługuje wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 listopada 1986 r. wyjaśniający, że ochrona przewidziana w art. 41 k.p. polega na zakazie złożenia przez zakład pracy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę w okresach wskazanych w tym przepisie. Przesłanki ochronne, jest nią przykładowo choroba pracownika, muszą istnieć w dacie złożenia przez zakład pracy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Należy również w tym miejscu zaznaczyć, że bez względu czy odbierze Pan to oświadczenie teraz czy po powrocie ze zwolnienia lekarskiego będzie musiał Pan się odwołać do sądu pracy aby niejako uchronić się od jego skutków. Może Pan w nim żądać uznania wypowiedzenia umowy za bezskuteczne albo odszkodowania. Sąd w pracy stosownie do Pańskiego żądania orzeknie o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Urlop dla poratowania zdrowia. Uprawnienia emerytalne.
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 1 roku. Jednak jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę (art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 - dalej Karta Nauczyciela). Z pytania wynika, iż ma Pan możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to jest spełnia Pan przesłanki z art. 88 ust. 1 Karta Nauczyciela w związku z art. 32 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jednolity - Dz. U z 2004 r. Nr 39, poz. 353.) Przyjmując takie założenie należy stwierdzić, że skoro już teraz nabył Pan prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie miał Pan możliwości skorzystania z uprawnienia do urlopu dla poratowania zdrowia co bezpośrednio wynika z przepisu cytowanego powyżej (art. 73 ust 1 Karty Nauczyciela). Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie, i tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 maja 1994 r. (I PZP 24/94) przyjął, że okres trwania tego urlopu jest w istocie rzeczy ograniczony datą przejścia na emeryturę, konstatując, iż prawo do urlopu dla poratowania zdrowia zależy od braku stwierdzonych uprawnień emerytalnych nauczyciela. Ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest przy tym związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel, a w szczególności nie zależy od tego, czy nauczyciel nabył prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej w trybie 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, czy też nabył uprawnienia emerytalne na zasadach ogólnych po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego. Termin końcowy nauczycielskiego urlopu dla poratowania zdrowia wyznacza data, w której nauczyciel nabywa bądź może skorzystać ze stwierdzonych wcześniej uprawnienia emerytalnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?