Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - zmiany 2015

W Parlamencie trwają prace nad rządowym projektem zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zmiany te mają za zadanie zapełnić lukę w prawie ubezpieczeń społecznych, która umożliwia kobietom prowadzącym działalność gospodarczą osiągnąć bardzo wysoki zasiłek macierzyński przy bardzo krótkim (nawet jednomiesięcznym) okresie płacenia podwyższonych składek ubezpieczenia chorobowego do ZUS.

Zobacz także: Zasiłek macierzyński od a do z.

Zasiłek macierzyński obecnie

Zasiłek macierzyński przysługuje matkom-przedsiębiorcom, które przed urodzeniem dziecka opłacały składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Aktualnie podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przyszłej mamie stanowi średni przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jednakże w przypadku zasiłku macierzyńskiego prawo do świadczenia przysługuje już po opłaceniu pierwszej składki ubezpieczenia.

Zatem jeżeli ciężarna przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tuż przed porodem i opłaca jedną czy dwie składki od maksymalnej podstawy wymiaru (w 2015 roku - 9897,50 złotych, czyli 250% przeciętnego wynagrodzenia), ZUS do wyliczenia średniej podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje składki za okres, w którym były one płacone.

W ten sposób wystarczy zapłacić jedną wysoką składkę, by uzyskać bardzo wysoki zasiłek.

Zasiłek macierzyński po zmianach

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy zasiłkowej za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego nadal brany będzie średni miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednak dodane zostaną pewne obostrzenia dotyczące osób, które będą podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy, niż 12 miesięcy.

W przypadku ubezpieczonej, która przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i będzie opłacała składkę od kwoty przez siebie zadeklarowanej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowiła będzie suma dwóch kwot:

  • przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (w 2015 roku - 2375,40 złotych, czyli 60% kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia) za te miesiące ubezpieczenia, za które opłacona została składka, oraz

  • kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej przez ubezpieczoną jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, oraz liczby miesięcy, za które opłacana była składka.

Wobec tego wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania podwyższonych składek przed nabyciem prawa do świadczenia.

Do kwoty minimalnego zasiłku będzie doliczana za każdy miesiąc opłacania podwyższonych składek jedna dwunasta kwoty wynikającej z nadwyżki ponad najniższą podstawę wymiaru.

Z tego wynika, iż jeżeli kobieta będzie chciała uzyskać zasiłek macierzyński w najwyższej kwocie, konieczne będzie opłacanie najwyższej składki przez kolejnych 12 miesięcy przed porodem.


Paulina Rojek

Radca Prawny

Radca prawny wpisana od 2013 roku na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2007 roku zdobywała doświadczenie jako prawnik w kancelariach radców prawnych bądź działach prawnych przedsiębiorstw. Obecnie wykonuje zawód w formie Kancelarii Radcy prawnego.
Specjalizuje się w udzielaniu porad, opinii oraz sporządzaniu pism procesowych w sprawach związanych z szeroko pojętym prawem cywilnym - własnością, zobowiązaniami, umowami, spadkami, prawem konsumenckim, rodzinnym, a także prawem pracy i ubezpieczeń społecznych.
Od 2014 roku współpracuje z e-prawnik.pl.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika