Przestępstwo

Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

Z dniem 25 lutego 2011 roku wchodzi w życie długo postulowana i oczekiwana nowelizacja Kodeksu Karnego dotycząca odbierania prawa jazdy pijanym cyklistom. Na mocy dotychczasowych regulacji kierowca na podwójnym gazie tracił prawo jazdy, ale mógł jeździć rowerem. Pijany rowerzysta natomiast tracił szansę na podróżowanie i autem, i rowerem. Prowadziło to do niesprawiedliwych sytuacji, w których w razie zatrzymania dwóch nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden miał prawo jazdy, dolegliwość karna orzekana względem tego drugiego była większa. Sąd nie miał tutaj pola do manewru, gdyż przepis art. 42 par. 2 Kodeksu karnego, stanowił jednoznacznie, że: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (...)". Przepis ten nakazuje stosowanie obligatoryjnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszelkich albo określonego rodzaju) wobec wszystkich uczestników ruchu, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Taka treść normy oznacza więc, że zakres podmiotowy obligatoryjnego środka karnego obejmuje również sprawców występku z art. 178a par. 2 Kodeksu karnego (nietrzeźwych rowerzystów). Problem nie był marginalny, gdyż z policyjnych statystyk wynika, że w odbieranie prawa jazdy pijanym cyklistom dotyczy rocznie około 60 tys przypadków. Kwestia ta byłą przedmiotem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 kwietnia 2009 roku, sygn. akt P 7/08 stwierdzającym, że art. 178a par. 2 Kodeksu karnego jest zgodny z art. 32 ust. 1 (zasada równości wobec prawa) Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 i art. 31 ust. 3 (zasada demokratycznego państwa prawnego oraz tryb ograniczania praw i wolności konstytucyjnych) Zasygnalizował jednocześnie Sejmowi potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Po nowelizacji (ustawa zmieniająca z 25 listopada 2010 roku) przepis otrzymał następujące brzmienie: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju (...)". Zmiana polega więc na rozszerzeniu zakresu podmiotowego zakazu orzekanego na podstawie art. 42 par. 2 Kodeksu karnego o inne pojazdy, przez skreślenie słów „mechanicznych” w treści przepisu.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

tomm

18.8.2012 16:21:0

Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

mrnobody656 w pełni się z tobą zgadzam , a kolego 35 lat za kółkiem z twojego założenia można by również zakładać że tobie należy zabrać prawko bo być może sam nie długo wsiądziesz pijany za kółko bo 35 lat może już ci wystarczy. Takie tam moje przypuszczenia. Najlepiej karać i jeszcze raz karać w końcu żyjemy w państwie demokratycznym, powinno się wprowadzić dodatkowo do kar zakaz oddychania.

rowerzysta

4.9.2011 13:59:49

Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

Straciłem prawo jazdy na okres 2lat w roku 2006 jadąc rowerem.Czy w nowych przepisach moge starać się o zwrot prawa jazdy.? bez egzaminu karnego.

35 lat za kółkiem

27.2.2011 22:4:21

Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

Taka interpretacja mrnobody 656 doprowadzi tylko do sytacji, gdy pijany kierowca z kategori ABCDE, straci prawo jazdy tylko np za jazdę samochodem osobowym, więć np autobusem dalej będzie mógł wozić ludzi. Taka sytuacja była by chora w samych założeniach. Nie ma pewności, że potem nie wypiłby za kierownica autobusu. Więc niech lepiej nie pije, bo będzie miał wszystko do stracenia a nie tylko przesiadkę w inny rodzaj pojazdu.

mrnobody656

25.2.2011 11:53:40

Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

Dlaczego pijany rowerzysta ma tracić prawo do jazdy zarówno rowerem jak i autem. Jeśli ktoś jechał nietrzeźwy na rowerze, odebrane mu uprawnienia powinny dotyczyć "pojazdu", którym się porusza.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)