Akta sprawy - od 1 października uzyskamy dostęp online

Nie będziemy musieli już jechać do sądu, żeby przejrzeć dokumenty z procesu. Od poniedziałku będzie można je przeglądać przy pomocy konta internetowego. O udostępnieniu danych zadecyduje prezes sądu.

Od 1 października wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Nowe przepisy regulują dostęp do dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dzięki niemu możliwe będzie odtwarzanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw, wyszukiwanie oraz sortowanie danych. Program zapewni też zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem i wprowadzaniem nieuprawnionych zmian.

- Zmiana ta jest jak najbardziej właściwa. W tej chwili działa e-wokanda, jednak zapewnia ona dostęp tylko do nielicznych spraw - przypomina Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Informatyzacja umożliwi stronom, zarówno powodowi, jak i pozwanemu, szybki dostęp do akt. W tej chwili muszą oni jechać do sądu i czekać, aż pracownik wyszuka odpowiednie dokumenty - dodaje.

Porady prawne

Rzecznik podkreśla, że dzięki kontom w systemie teleinformatycznym odciążone zostaną również sekretariaty sądów. - Pracownicy nie będą już musieli przerywać swoich codziennych obowiązków, by wyszukać odpowiednie informacje. Teraz będzie to szybsze i prostsze. Strona lub jej przedstawiciel otrzymają indywidualny kod, po wprowadzeniu którego uzyskają wgląd do swojej sprawy - tłumaczy.

Ponadto, za zgodą prezesa sądu powód lub pozwany może też udostępnić dane innym osobom, które mają konto w systemie - obrońcom, pełnomocnikom, przedstawicielom ustawowym. Jeśli osoby te straciły uprawnienia do przeglądania akt, każda ze stron może pozbawić je takiego dostępu.

Nowe przepisy obejmują też pisma procesowe, sporządzone na papierze. Wszystkie odręczne dokumenty zostaną przekształcone na formę elektroniczną i będą włączane do akt.

(AP)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kropka 2014-09-30 21:01:50

    Kolejna e-bzdura! Ciekawe, ile to kosztowało? Pieniądze można by przeznaczyć na inne cele. Na przykład na podwyżki dla sędziów. W policji działa e-posterunek! Trudno o większy gniot! Spytajcie policjantów. Teraz trzeba będzie spytać panie w sądach, czy mają mniej pracy. Bo na pewno dzięki temu idiotycznemu pomysłowi im przybędzie! A jeśli nie, to trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie. Należałoby zbadać, kto w ogóle wymyśla te e-bzdury?! Chociaż myślę, że to pewnie zwykła poprawność polityczna. "Przecież e-..., to taka nowoczesność!". "Jak można tego nie chcieć?!". To państwo upada!

  • Rob 2014-09-29 11:59:26

    Jeżeli ktoś zamierza odczytywać zarządzenia sędziego, czy inne zapiski, np. dotyczące daty wykonania takiego zarządzenia, to raczej będzie musiał udać się do sądu, ale np. wszystkie protokoły rozpraw oraz orzeczenia znajdują się w systemie już teraz (a to ich najczęściej dotyczą wnioski stron), więc jeżeli wprowadzi się odpowiednie zmiany, polegające na możliwości udostępniania takich kont, to będzie to możliwe (dostęp on-line) już niedługo.

  • Kopernik 2014-09-29 10:14:12

    Tao chała wielka ściema mamy już E- KRS, E-WYROKI,E-protokoły i co? i psińco,gnioty niedopracowane!!!

  • trawka1944 2014-09-28 20:36:40

    TO JEST BARDZO DOBRE ROZWIĄZANIE. KONIECZNE WYDAJE SIĘ WYJAŚNIENIE ZAINTERESOWANYM KROK PO KROKU , JAK Z TEGO ROZPOCZĄĆ KORZYSTANIE.

  • Arudek 2014-09-28 12:46:22

    Jak otrzymac elektroniczny dostep do swojej teczki? Nie wyobrazam sobie, ze sąd zeskanuje wszystkie karty w np. 800 stronicowej teczce! Taki system to bedzie mozliwy w pelni dopiero od nowych spraw jesli WSZYSTKO co wplynie do teczki albo sąd napisze (postanowienia, uzasadnienia, wezwania i zawiadomienia) bedzie zdygitalizowane. A co z "zarzadzeniami" sądu ktorych nie wolno kopiowac ale wolno fotografowac lub przepisywac sobie recznie? A wiele mowiace "notatki" sądu - np. polecenia do sekretariatu wykonac jakies czynnosci wstępne? Daty takich zarzadzen i notatek: kto - co - komu - o co - kiedy - sa b.znaczace a stana sie niedostepne. Pomylki sadu beda ukryte. W takim wykonaniu to to jest pozorne ulatwienie ale rzeczywiscie ukrycie teczki przed uczestnikami/pozwanymi itp


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika