Apel KIG: Dość polityki - więcej odpowiedzialności za gospodarkę!

„Apelujemy do wszystkich sił politycznych i do wszystkich Posłów z osobna o odrzucenie politycznego weta Prezydenta RP do tak istotnego dla polskiej gospodarki aktu prawnego, jaką jest ustawa o emeryturach pomostowych" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, jeżeli wcześniejsze emerytury nie zostaną ograniczone, to w końcu nie będzie komu pracować na wciąż młodszych emerytów. Według unijnego biura statystycznego Eurostat w 2035 r. w Polsce będzie 24,2% osób powyżej 65 roku życia, a w 2060 r. aż 36,2%. Obecny system wcześniejszych emerytur stanowi - w wielu wypadkach - niczym nie uprawnione przywileje za które płacą wszyscy podatnicy.

Porady prawne

Obowiązujący system wcześniejszych emerytur wygasa z końcem 2008 roku i w przypadku odrzucenia przez Sejm lub zawetowania przez Prezydenta projektu reformy, od 1 stycznia 2009 r. szereg grób zawodowych - które z punktu widzenia kryteriów medycznych powinny być uprawnione - zostanie pozbawionych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Krajowa Izba Gospodarcza popiera wprowadzenie od 2009 r., uchwalonej przez Sejm reformy systemu emerytur pomostowych - odwlekanej przez poprzednie rządy, z uwagi na koszty polityczne.

Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej wyrażają zdumienie postawą związków zawodowych, które kosztem własnych, partykularnych i politycznych interesów nie dostrzegają konieczności wprowadzenia reformy systemu wcześniejszych emerytur. Ta krótkowzroczność prowadzi wprost do załamania się całego systemu emerytalnego.

Wydany w lutym 2008 roku przez Forum Obywatelskiego Rozwoju raport „Ile kosztują nas wcześniejsze emerytury?" wylicza, że fakt przejścia części osób w 2006 roku na wcześniejszą emeryturę kosztował państwo 8,2 miliarda złotych. Co więcej, autorzy raportu przeliczają wcześniejsze emerytury na portfele osób pracujących i okazuje się, że obciążenie z tego tytułu dla każdego pracującego wynosi miesięcznie 210 zł (2520 zł rocznie).   

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza - www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika