Będą odszkodowania za brak lokalu zastępczego?

Właściciele żądają odszkodowań od gmin za niedostarczenie lokalu socjalnego czekającej na eksmisję osobie. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

W przyszłym tygodniu sędziowie Trybunału rozpoznają pytanie Sądu Rejonowego w Grudziądzu. Stwierdził on, że przepisy dające właścicielom lokali prawo do żądania od gminy odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego są sprzeczne z ustawa zasadniczą.

Chodzi o art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów oraz art. 417 § 1 kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 roku.

Porady prawne

Według sądu pytającego kwestionowane regulacje przerzucają ciężar ponoszenia konsekwencji braku lokali socjalnych na rynku wyłącznie na gminy.

- Ustawodawca nie stworzył jednocześnie żadnego sprawnie działającego systemu pozwalającego na zaangażowanie środków z budżetu państwa, dzięki któremu gminy mogłyby pozyskiwać środki publiczne na stworzenie odpowiedniego dostępu obywateli do lokali socjalnych – twierdzi Sąd Rejonowy.

Pytanie o zgodność przepisów z konstytucją skierowano do Trybunału w związku z tocząca się przed grudziądzkim sądem sprawą. Lokalne Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości żąda od gminy odszkodowania za to, że nie zapewniła lokalu socjalnego byłym lokatorom, którym sąd nakazał opróżnienie, opuszczenie i oddanie zajmowanych pomieszczeń.

Gdy sąd przyznał prawo do lokali socjalnych niektórym z eksmitowanych lokatorów, to Zrzeszenie zwróciło się do gminy o dostarczenie takich pomieszczeń. Ta odmówiła i nie zgodziła się na wypłatę odszkodowania.

Właściciele ponieśli natomiast straty, ponieważ nie mogli wynająć zajmowanych mieszkań na wolnym rynku. Często musieli również utrzymywać takie lokale, ponieważ czekający na eksmisje nie mieli pieniędzy na czynsz i nie opłacali rachunków za media.

O tym czy gminy będą płacić odszkodowania zdecyduje 8 kwietnia Trybunał Konstytucyjny.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • teresa 2012-04-03 12:38:30

    A więc Państwo znowu umywa ręce. Jak to się ma do prawa ochrony własności w Polsce? Kto ma ponosić ciężar utrzymywania w lokalu lokatora wobec którego orzeczono eksmisję. Czy to się nazywa państwo prawa. A może w końcu zaczęto by przeprowadzać eksmisję na bruk?

  • asd 2012-04-01 12:35:19

    wprowadzić eksmisję na bruk, nie będzie problemu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika