Będą zmiany w rejestrze przedsiębiorców?

Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej nie do końca spełnia swoją funkcję - brakuje danych i doprecyzowanych zasad. To ma się zmienić.

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zatwierdził projekt założeń do zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Proponowane rozwiązania dotyczą głównie funkcjonowania rejestru przedsiębiorców.

Na internetowej stronie Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej jest udostępnianych coraz więcej danych o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą.

Rząd przygotował rozwiązania, które mają usprawnić przebieg informacji i pozyskiwanie danych. Przed wszystkim proponują, by od 1 stycznia 2014 roku sądy karne przy orzekaniu częściowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej podawały kod Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD oraz NIP przedsiębiorcy, by łatwiej i szybciej było można powiązać informacje z podmiotami figurującymi w CEIDG.

Minister sprawiedliwości poinformował, że pracuje nad umożliwieniem szybszego sprawdzania danych o przedsiębiorcach w Krajowym Rejestrze Karnym. Automatyzacja weryfikacji wyroków sądowych sprawi, że do CEIDG będą wpływać odpowiednie informacje.

Dodatkowo przewiduje się poszerzenie bazy danych dostępnych w CEIDG. Do rejestru mają wpływać także informacje o dokumentacji rachunkowej oraz numer telefonu. Z zastrzeżeniem, że to przedsiębiorca będzie decydował czy udostępni numer publicznie czy posłuży on tylko i wyłącznie do kontaktów z administracją.

Istotne są także założenia dotyczące udostępniania i publikowania danych. Proponuje się wprowadzenie możliwości wyszukiwania firm według określonych kryteriów. Natomiast duże podmioty, takie jak banki, w celach gospodarczych, będą mogły uzyskać dostęp do danych z CEIDG.

W dalszym ciągu trwają pracę nad nowelizacją ustawy. W najbliższym czasie projekt zostanie rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów.

(AH)