Chcą znieść karę więzienia za słowa

Bloger, internauta czy każdy obywatel, który dopuszcza się zniesławienia, może teraz trafić na rok do więzienia.

Taką karę przewiduje art. 212 z kodeksu karnego. Jego wykreślenia chcą Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Organizacje rozpoczęły kampanię społeczną "Wykreśl 212 kk".

Inicjatywę popiera prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Z zaniepokojeniem przyjmuję informację o rosnącej liczbie wyroków skazujących  za nadużycie wolności słowa – pisze adw. Andrzeja Zwary w swoim oświadczeniu.

- Na najbliższym posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbędzie się  17 września br., będę postulował, ażeby opowiedziała się ona za wyeliminowaniem z kodeksu karnego przepisów o zniesławieniu i zastąpieniem ich regulacjami przewidującymi  za takie zachowanie wyłącznie odpowiedzialność cywilną – dodaje prezes NRA.

Zapowiada on, że podczas posiedzenia zaproponuje projekt stosownych zmian w przepisach.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

paweł

24.1.2012 18:6:45

Re: Chcą znieść karę więzienia za słowa

Wymienione Fundacje, różne organizacje walczą o prawa człowieka na zasadzie" lepiej wypuścić 100 zbrodniarzy niż wsadzić jednego porządnego". Więc efekt jest. W ciągu ostatnich 20 lat demokracji, społeczństwo na tyle schamiało że już nie da sie tego ukryć. Myślę że prezes Naczelnej Rady Adwokackiej chce libelaryzacji prawa nie dlatego że ma dobre serce czy brak rozumu ale widzi już sam że zgodnie z prawem co 3 Polak powinien "siedzieć". Wszystkie pokomunistyczne więzienia są przepełnione a jeszcze kilkadziesiąt tysięcy czeka w kolejce na odsiadkę. A przecież to podobno "komuna" była ustrojem policyjnym gdzie więzienia były pełne a ludzi wsadzano za słowa. Na dodatek koszt "odsiatki" jest coraz wyższy. Więzień musi mieć ciepło i sucho, wyżywienie lepsze niż w chorych w szpitalach, pełną i bez kolejki opiekę lekarską, kulturalną rozrywkę, ochronę i szacunek strażników oraz zasiłek dla bezrobotnych. A i jeszcze: żonę (lub coś podobnego) przynajmniej raz w tygodniu w łóżku. Cholera, trochę to kosztuje ale na szczęście nie jego, tylko tych przygłupów co na niego pracują.

Marbella

10.9.2011 21:42:44

Re: Chcą znieść karę więzienia za słowa

Internet jest nafaszerowany najgorszego typu wulgaryzmami i chamskimi tekstami. Oczywiście, że każdy ma prawo wyrazić swoją opinię, pytanie jak to zrobi. Chamstwo i prymitywizm powinny być ograniczone, a hamulcem są właśnie normy prawne (dodam - skutecznie egzekwowane!!!!)

_arp

8.9.2011 10:32:31

Re: Chcą znieść karę więzienia za słowa

Panie Prezesie - wstrzymaj się Pan z takimi postulatami. Jako adwokat straci Pan na tym niewatpliwie natomiast zyskają Wszyscy. Umotywuję te słowa dosadnie. Żyjemy w czasach kiedy potrzebne są stabilne zasady postępowania. Potrzebne są autorytety moralne z ugruntowaną sławą. Muszą być zatem hamulce prawne aby tych autorytetów nie narażać na szwank.

zniesmaczony

7.9.2011 18:11:25

Musimy siedzieć cicho!!!

bo możemy skończyć za kratkami. Tak wygląda polska demokracja...

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.9.2018

  Zniesienie współwłasności - Jak znieść współwłasność?

  Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, (...)

 • 29.6.2019

  Reforma prawa karnego odesłana do Trybunału Konstytucyjnego

  28 czerwca 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, działając na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie (...)

 • 29.1.2019

  Reforma kodeksu karnego

  Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)

 • 10.9.2017

  Gwałciciele dostaną za swoje...

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów.

 • 16.11.2017

  Będą kary za cofanie liczników samochodowych

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde (...)