Co z zatarciem skazania pracownika w świadectwie pracy?
Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Zgodnie z Kodeksem pracy, dane dotyczące podstawy prawnej wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym także wskazujące na popełnienie przestępstwa, muszą być umieszczane w świadectwie pracy. Nawet w razie wykreślenia danych o karalności pracownika z Krajowego Rejestru Karnego po zatarciu jego skazania w świadectwie pracy wciąż pozostają informacje o popełnieniu przestępstwa.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z pismem, w którym zwraca uwagę na brak możliwości sprostowania treści świadectwa pracy, gdy nastąpiło zatarcie skazania pracownika za przestępstwo, które stanowiło przyczynę rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zdaniem HFPC brak takiej możliwości przeczy celowi instytucji zatarcia skazania.
Wraz z nastąpieniem zatarcia skazania, zawarta w treści świadectwa pracy informacja o popełnieniu przestępstwa przez pracownika staje się sprzeczna z informacjami zawartymi w kartotekach Krajowego Rejestru Karnego, w których odnotowuje się dane o karalności - czytamy w opinii HFPC.
Nawet w razie wykreślenia danych o karalności pracownika z Krajowego Rejestru Karnego po zatarciu jego skazania w świadectwie pracy wciąż pozostają informacje o popełnieniu przestępstwa.Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska w opisanej sprawie.
(RO)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?