Czekasz na lokal socjalny? Masz niewielkie szanse na otrzymanie go
Ponad 80% osób oczekujących na przyznanie lokalu socjalnego nie otrzyma go w najbliższym czasie. Gminy, na których spoczywa ciężar zapewniania lokali socjalnych, nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na te lokale. Oznacza to nic innego jak to, że osoby, którym przysługuje uprawnienie do takiego lokalu, gdyż mieszkają w aktualnie zajmowanym bez podstawy prawnej, będą nadal tak mieszkały. Nie można ich bowiem eksmitować na bruk. Brak lokali socjalnych to więc problem nie tylko dla osób nie posiadających własnego lokum ale także dla właścicieli, których mieszkania są zajmowane przez byłych, już nie posiadających umowy, lokatorów. Ostatni raport NIK wskazuje z jakimi problemami borykają się gminy w zakresie polityki mieszkaniowej.
To skandal, żeby nie można było korzystać z własnego mieszkania – mówi Pani Zofia z Krakowa. Wynajęłam mieszkanie rodzinie z dzieckiem – po jakimś czasie przestali płacić czynsz. Zaniosłam sprawę do sądu, mam wyrok eksmisyjny ale nic z nim nie mogę zrobić, bo lokatorzy mają małe dzieci i zostało im przyznane prawo do lokalu socjalnego. Teraz będziemy czekać kilka lat na jego przyznanie aż będę mogła wejść do swojego mieszkania – dodaje.
Niestety, w najbliższym czasie nic nie ulegnie poprawie – z zapewnieniem lokalu socjalnego mają problem wszystkie gminy, największy istnieje w dużych miastach.
Taka polityka przynosi szkody także samym gminom. Coraz częściej gminy płacą odszkodowania. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 2001 roku, zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy. W ostatnich tylko sześciu latach przyznano aż 7 milionów złotych odszkodowania za nie zapewnienie lokalu socjalnego przez gminy. Można tylko zastanawiać się, ile mieszkań za tę sumę można byłoby wybudować.
Co jest przyczyną tak nieefektywnej polityki mieszkaniowej w gminach?
Eksperci wskazują na niewystarczające wsparcie z budżetu państwa. Aktualnie potrzeby gmin przekraczają o 100% przyznawaną im z budżetu pomoc finansową. Taka forma pomocy nie jest także zgodna z założeniami Rządu, które przewidywały dofinansowanie w ostatnich latach na poziomie 1 miliarda złotych – niestety plany pozostały planami.
Gminy jednakże nie pozostają bez winy w tym procesie - nie występują bowiem o wsparcie finansowe do Funduszu Dopłat. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność zainwestowania w części środków własnych, których gminy i tak nie posiadają w wystarczającej ilości. Rezygnując więc ze wsparcia pozbawiając się możliwości lepszego gospodarowania zasobami mieszkalnymi gminy.
NIK skontrolował także jakość lokali socjalnych. Okazało się, że niektóre z nich nie nadają się w ogóle do zamieszkania – ich stan zagraża zdrowiu a nawet życiu lokatorów. Wśród problemów wymienia się m. in. niesprawne przewody kominowe, składowanie materiałów palnych w piwnicach, blokowanie dróg ewakuacyjnych, zły stan dachów czy też brak dokumentów potwierdzających sprawność instalacji elektrycznych i piorunochronowych.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?