e-prawnik.pl Porady prawne

Czwarta transza deregulacji. Zmiany pozwolą zaoszczędzić 900 mln zł

25.11.2014

Prezydent podpisał tzw. czwartą transzę deregulacji, czyli ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Wejdzie ona w życie od przyszłego roku. Zawiera m.in. zmiany w obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich czy ułatwienia w rozliczaniu prywatnego wykorzystania służbowego samochodu.

Sejm 7 listopada 2014 roku ustalił ostateczną treść ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Wczoraj podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski.

Wprowadza ona kilkadziesiąt zmian w 31 ustawach. Celem jej przyjęcia jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie przez małe i średnie firmy. Ustawa ogranicza obowiązki informacyjne przedsiębiorców, zawiera rozwiązania ułatwiające ich kontakty z administracją oraz przepisy obniżające koszty prowadzenia firm.

W ustawie znalazły się także rozwiązania ukierunkowane na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw oraz wspieranie inwestycji. Wejście w życie zmian pozwoli firmom zaoszczędzić około 900 mln zł w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy.

Wśród rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu znalazły się m.in. zmiany w obowiązku wykonywania wstępnych pracowniczych badań lekarskich. Nie będzie to konieczne m.in. w przypadku pracowników podejmujących w ciągu 30 dni zatrudnienie na analogicznym stanowisku u tego samego lub innego pracodawcy.

Ustawa zawiera też m.in. tzw. pakiet portowy - rozwiązania, które mają poprawić konkurencyjność polskich portów morskich. Procedury importowe w nich mają co do zasady trwać nie dłużej niż 24 godziny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - do 48 godzin.

źródło: sejm.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ