Czy orzeczenie warszawskiego sądu w sprawie wtargnięcia na 'mokrą' murawę jest słuszne?
Sąd potraktował sprawców dość łagodnie. Orzekł bowiem warunkowe umorzenie postępowania z rocznym okresem próby, jednocześnie nakładając na nich zakaz wstępu na imprezę masową na okres dwóch lat. Kibic, który już tylko usiłował wtargnąć na stadion musi zapłacić koszty sądowe – sąd umorzył bowiem postępowanie w jego sprawie ze względu na niską społeczną szkodliwość.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisem art. 60 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych kto w czasie trwania masowej imprezy sportowej, w tym meczu piłki nożnej, wdziera się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Zakaz wstępu na imprezę masową nakładany jest natomiast na podstawie przepisu art. 66 ustawy: wobec sprawców przestępstw, o których mowa w art. 59 i 60 niniejszej ustawy, sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową.
Nałożenie obowiązku jest w takim przypadku obligatoryjne – sąd orzeka bowiem zakaz wstępu na imprezę masową.
W sieci już pojawiają się protesty przeciwko karaniu sprawców wtorkowego czynu. W podobnym duchu wypowiedział się także na rządowej stronie facebooka Premier: „Ich akcja nikomu nie zagrażała. Moim zdaniem nie zasługują na karę. Trzeba dbać o bezpieczeństwo na stadionach, ale to była wyjątkowa sytuacja”.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?