Czyja "Rodzina na swoim"?
Oto wyjaśnienia MSWiA do artykułu z Newsweek Polska - „Rodzina (VIP-a) na swoim":
"Odnosząc się do artykułu Pani Violetty Krasowskiej pt: „Rodzina (VIP-a) na swoim", opublikowanego w 23 numerze tygodnika Newsweek Polska, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Proces sprzedaży lokali mieszkalnych w resorcie spraw wewnętrznych i administracji rozpoczął się w 2004 r. Do chwili obecnej zatwierdzono 1290 lokali do sprzedaży, z czego Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna zatwierdził jedynie 396. Zatem lokale mieszkalne do sprzedaży zatwierdzane były nie tylko przez Ministra Grzegorza Schetynę, ale także przez poprzednich ministrów spraw wewnętrznych i administracji.
Wnioski o sprzedaż lokali mieszkalnych składane są przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych MSWiA, do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w trybie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 2005 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. Nr 119, poz. 1012). Rozporządzenie to jest aktem wykonawczym do ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 z późn. zm.), na podstawie której ZZM MSWiA został upoważniony do sprzedaży w imieniu Skarbu Państwa posiadanych w zarządzie lokali mieszkalnych (upoważnienie zawarte w art. 84a ust. 3 ww. ustawy).
Bonifikata dla osób przejmujących lokal na własność wynosząca 90-95 %, jest wynikiem zapisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, a nie wynikiem decyzji ministra SWiA.
Utrzymywanie istniejącego zasobu mieszkaniowego w zarządzie i administracji ZZM MSWiA generuje jedynie koszty. Utrzymywanie mieszkań jest nieopłacalne, budżet do nich dopłaca, a czynsz nie może zostać podniesiony ponieważ wynika z ustawowych regulacji gminy.
Ewentualne zbycie tych nieruchomości na rzecz zamieszkałych w nich osób, oznacza możliwość przeniesienia w ręce użytkowników wszystkich spraw związanych z gospodarowaniem i zarządzaniem tymi nieruchomościami.
Odzyskanie takich mieszkań jest praktycznie niemożliwe. Funkcjonariusz, któremu przydzielono lokal, musi go zdać tylko w przypadku dyscyplinarnego zwolnienia ze służby.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że zarówno zasoby mieszkaniowe jednostek samorządu terytorialnego, jak i zasoby Skarbu Państwa podlegają sprzedaży na rzecz zamieszkałych w nich osób i jest to ogólnie przyjęty kierunek w gospodarowaniu tymi nieruchomościami.
Podejmując 21 stycznia 2009 roku kierunkową decyzję dot. dalszej procedury sprzedaży mieszkań wicepremier Grzegorz Schetyna wyłączył z niej 41 lokali , których ta procedura nie obejmuje. Wśród tych mieszkań są mieszkania wymienionych w artykule Krzysztofa Bondaryka oraz Wojciecha Brochwicza.
Wioletta Paprocka
Rzecznik Prasowy"
Źródło: www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?