Darmowy lub tańszy internet to ograniczanie konkurencji?

Oferowanie przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet dla ogółu ludności, jest w Polsce zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

Taka działalność zawsze będzie oddziaływać na lokalny rynek telekomunikacyjny. Oddziaływanie to w jednym przypadku może być pozytywne i przejawiać się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do Internetu, czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno - komunikacyjnymi.

Z drugiej strony taka działalność może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku.

Z uwagi na 3-letnią praktykę w prowadzeniu przez Prezesa UKE postępowań administracyjnych dotyczących usługi bezpłatnego dostępu do Internetu lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, a także dotychczasową współpracę Prezesa UKE z JST oraz przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w tym zakresie, Prezes UKE przedstawia zmodyfikowane stanowisko w sprawie świadczenia bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zmiany te mają na celu zapewnienie większej przejrzystości przepisów dla zainteresowanych podmiotów oraz wymagań jakie Prezes UKE stawia JST w związku z prowadzoną przez nich działalnością w zakresie telekomunikacji.

Zmiany w stanowisku dotyczą w szczególności:

  • interpretacji przepisów Megaustawy dotyczących zakresu przedmiotowego, jaki podlega pod regulację uzyskania zgody Prezesa UKE,
  • uzupełnienia definicji pojęć związanych z działalnością JST z zakresu telekomunikacji,
  • zróżnicowania usługi dostępu do Internetu za opłatę niższą niż cena rynkowa i bezpłatnej usługi dostępu do Internetu w zakresie ograniczeń technicznych
  • modeli, w oparciu o jakie JST mogą świadczyć usługę bezpłatnego dostępu do Internetu lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.

Tutaj znajdziesz całość stanowiska prezesa UKE.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika