Dynamiczny rozwój programu "Rodzina na swoim"

Marzec br. był kolejnym miesiącem dynamicznego wzrostu akcji kredytowej w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim", realizowanego na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W porównaniu z miesiącem lutym liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych objętych dopłatami do oprocentowania wzrosła o 67%, zaś ich łączna kwota była wyższa o 77%. Wg stanu na koniec marca br. łącznie w ramach programu udzielonych zostało 14.820 kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 1,9 mld zł, przy czym jedynie w I kw. br. liczba i kwota udzielonych kredytów wyniosła odpowiednio 4.191 oraz 665 mln zł. 

Porady prawne

Zgodnie z ustawą preferencyjny kredyt mieszkaniowy przez pierwszych 8 lat spłaty jest objęty pomocą państwa, w formie dopłat pokrywających część odsetek. O kredyt mieszkaniowy objęty dopłatami do oprocentowania można ubiegać się w bankach uczestniczących w programie na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Po przystąpieniu do programu trzech nowych banków w marcu br. kredyty oferowane są obecnie przez 9 instytucji finansowych: ­
- Bank PKO BP SA, ­
- Bank Pekao SA, ­
- Gospodarczy Bank Wielkopolski SA, ­
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA, ­
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A., ­
- Bank Pocztowy SA., ­
- Alior Bank S.A., ­
- Dombank Hipoteczny Oddział Getin Bank S.A. ­
- Pekao Bank Hipoteczny S.A.

Rosnąca liczba podmiotów udzielających preferencyjnych kredytów mieszkaniowych zapewnia obecnie szeroką ofertę kredytów udzielanych w ramach programu, stwarzając podstawy dla realnej konkurencji pomiędzy bankami oraz zwiększając szansę wyboru kredytu optymalnego z punktu widzenia potrzeb kredytobiorcy.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia przy tej okazji, że wymiar kwoty pomocy w formie dopłat do oprocentowania jest zdefiniowany w ustawie i nie zależy od rzeczywistego poziomu oprocentowania kredytu. Wysokość dopłat do oprocentowania wynosi 50% tzw. stopy referencyjnej, przez którą rozumie się stopę WIBOR 3M powiększoną o 2 punkty procentowe. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego (w tym tzw. marża), jak również inne parametry produktu bankowego wpływające na jego atrakcyjność mogą być jednak w ofercie poszczególnych banków bardzo zróżnicowane. Z punktu widzenia kredytobiorcy wysokość oprocentowania kredytów oferowanych w ramach programu przez poszczególne banki niewątpliwie stanowić więc powinna ważne kryterium wyboru dostępnych na rynku ofert - w zależności od poziomu oprocentowania kredytu mieszkaniowego udzielonego przez dany bank udział dopłat w należnym oprocentowaniu może się bowiem różnić, wynosząc np. 40%, 45%, 50% czy 55% należnych odsetek. Konsekwencją dla klienta będzie oczywiście różna wysokość comiesięcznej raty. 

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika