Świadczenia

e-ZLA szybciej i prościej

Udogodnienia dla lekarzy i asystentów medycznych 

Od 18 stycznia na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił nowy kreator wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich oraz nowe funkcje na profilu lekarza.

Nowy kreator to:

 • łatwiejsze tworzenie e-ZLA,
 • mniej czynności potrzebnych, by wystawić e-ZLA,
 • możliwość utworzenia e-ZLA w dwóch krokach: wprowadzenie danych i potwierdzenie wprowadzonych danych.

Na PUE ZUS skorzystasz też z zupełnie nowe funkcji:

 • jako lekarz możesz zarządzać listą placówek medycznych, dla których Twój asystent medyczny może wystawiać e-ZLA,
 • możesz zmienić wskazane wcześniej miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych – na każdym etapie wprowadzania e-ZLA,
 • jeśli podczas wystawiania e-ZLA wpiszesz nowe miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, automatycznie utworzy się wniosek FZLA.

W okresie przejściowym dotychczasowy kreator będzie nadal dostępny. Gdy zalogujesz się do PUE ZUS, będziesz mógł wybrać wersję kreatora. Zachęcamy do sprawdzenia nowego narzędzia.

Wszystkie zmiany ZUS wprowadził na podstawie uwag i spostrzeżeń lekarzy, którzy na co dzień wystawiają e-ZLA. Potrzebę zmian potwierdziły również badania doświadczeń klientów.

Zanim nowe rozwiązanie zostało udostępnione, nowy kreator testowali sami zainteresowani, czyli lekarze. Narzędzie otrzymało bardzo dobre oceny.

W związku z uruchomieniem nowych funkcji na PUE ZUS, przygotowano też nowe usługi dla aplikacji gabinetowych.

Informacja dla lekarzy – sposób postępowania w przypadku problemów z podpisywaniem e-ZLA certyfikatem ZUS

 • w przeglądarce IE należy wybrać na klawiaturze Ctrl+Shift+Delete i w oknie, które się wyświetli, wybrać przycisk „Usuń” lub wybrać z górnego menu kolejno Narzędzia - Opcje internetowe – zakładka Ogólne – w sekcji Historia przeglądania - przycisk Usuń. W oknie, które się wyświetli, należy wybrać przycisk „Usuń”.
 • w przeglądarce Mozilla Firefox należy wybrać na klawiaturze Ctrl+Shift+Delete. Z pola "Okres do wyczyszczenia" wybrać opcję "wszystko" i kliknąć przycisk "Wyczyść teraz".
 • w przeglądarce Google Chrome należy wybrać na klawiaturze Ctrl+Shift+Delete. Z pola "Zakres czasu" wybrać opcję "Od początku", po czym kliknąć przycisk "Wyczyść dane".

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie zawartości folderu TEMP użytkownika i cache przeglądarki. W komputerze należy wybrać menu START i opcję WYSZUKAJ lub ikonę LUPY na dolnym pasku systemowym. Aby wyszukać należy wpisać %TEMP%. Otworzy się okno z zawartością folderu o nazwie TEMP, w którym należy zaznaczyć wszystkie pliki (poprzez kombinację klawiszy CTRL+A). Następnie należy wybierać przycisk DELETE (pliki przeniosą się do kosza).

Następnie należy wybrać na klawiaturze skrót CTRL+R.

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

  W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale (...)

 • Wypełniamy papierowy wniosek o 500+

  Od 1 sierpnia można złożyć papierowy wniosek o świadczenie wychowawcze Rodzina500+. Chcąc szybciej otrzymać pieniądze, należy bezbłędnie wypełnić wniosek. Sprawdź, jak.

 • Przeniesienie numeru jeszcze prościej i bezpieczniej

  1 marca 2019 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telekomunikacyjnych ułatwiające przeniesienie numeru (...)

 • Odliczanie częściowe podatku VAT

  Prawo do częściowego tylko odliczenia podatku stanowi konsekwencję zasady, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (czy prościej - prawo do odliczenia podatku naliczonego) (...)

 • Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?

  Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie (...)

NA SKÓTY