EDG-1: pierwszy krok do własnej firmy

Prowadzenie biznesu rozpoczynamy od zarejestrowania firmy w Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorcy działający jednoosobowo oraz wspólnicy spółek cywilnych robią to w urzędzie miasta lub gminy, w którym mają miejsce zamieszkania.

Zgłoszenia dokonujemy na druku EDG-1. Wniosek ten stanowi - oprócz wpisu do ewidencji - jednocześnie wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego oraz do ZUS/KRUS (tzw. jedno okienko).

Na terenie całego kraju obowiązuje jeden wzór opisywanego wniosku.

Złożenie EDG-1 nie zwolni nas jednak z wizyty w Urzędzie Skarbowym gdy będziemy chcieli dokonać rejestracji do podatku VAT oraz wybrać inną niż według skali podatkowej formę opodatkowania (np. podatek liniowy).

Pamiętajmy, że wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej musimy dokonać jeszcze przed uzyskaniem pierwszych przychodów z naszego biznesu.

Dodatkowo jeśli będziemy zatrudniać pracowników musimy przejść się do ZUS, ponieważ jako pracodawca mamy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego każdego przyjętego pracownika.

Czy mogę przesłać EDG-1 pocztą?
Tak, jednak nie jest to wygodna metoda, ponieważ nasz podpis na wniosku musi być wówczas poświadczony przez notariusza.

Czy można wysłać EDG-1 przez internet?
Jest to wygodne, gdy posiadamy podpis elektroniczny. Wtedy wniosek można wysłać poprzez stronę internetową urzędu gminy. Większość początkujących przedsiębiorców nie dysponuje jednak takim podpisem, więc po przesłaniu wniosku on-line należy w ciągu 3 dni udać się do urzędu w celu podpisania wniosku i odbioru zaświadczenia o wpisie.

Gdy nasza firma już znajdzie się w Ewidencji Działalności Gospodarczej, to urzędnicy prześlą wniosek dalej do urzędu statystycznego, ZUS i urzędu skarbowego, gdzie dopełnione zostaną pozostałe formalności związane z założeniem działalności.

Kiedy EDG-1 nie wystarczy, by rozpocząć biznes? Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia, że wiele rodzajów działalności wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Jeśli nie posiadamy ich sami, to wystarczy, że zatrudnimy pracownika z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności.

Są jednak i takie zawody, gdzie kwalifikacje musimy posiadać osobiście (głównie związane z medycyną i prawem).

Inną barierą, którą musimy pokonać dla legalizacji naszej firmy, jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej. Jest to obowiązek uzyskania koncesji, odpowiedniego zezwolenia bądź wpisu do rejestru działalności regulowanej. Resort gospodarki zaznacza, że dotyczy to ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Reglamentacja oznacza, że jeżeli nie spełnimy przewidzianych prawem szczególnych jej warunków, to nie możemy rozpocząć działalności.

Porady prawne

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika