EKES wzywa do przyjęcia dostosowanego do warunków kryzysu gospodarczego pakietu środków na rzecz zrównoważonej konsumpcji i produkcji
Na sesji plenarnej w dniach 25-26 lutego 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął trzy istotne opinie dotyczące zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Komitet przyjął z zadowoleniem środki wprowadzone w ramach planu działania Komisji Europejskiej w dziedzinie zrównoważonej konsumpcji i produkcji, w tym europejskie oznakowanie ekologiczne oraz system zarządzania środowiskowego i audytu (EMAS). Plan działania, o ile zostanie prawidłowo wdrożony, mógłby przyczynić się do ożywienia gospodarki poprzez podnoszenie efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw, a jednocześnie wspierać zrównoważoną konsumpcję i produkcję.
Komitet przyjął kluczową opinię przygotowaną przez sprawozdawcę Joségo Maríę ESPUNY MOYANO (Grupa I, Pracodawcy, Hiszpania), w której ocenił pozytywnie pakiet zrównoważonego rozwoju przedstawiony przez Komisję Europejską. Plan działania na rzecz zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz zrównoważonej polityki przemysłowej zawiera szereg nowych propozycji, takich jak rozszerzenie zakresu znakowania efektywności energetycznej i ekologiczności produktów oraz promowanie ekologicznych zamówień publicznych. Jednocześnie jednak EKES pragnie zwrócić uwagę na to, że w związku z kryzysem gospodarczym i finansowym przedsiębiorstwa, a szczególnie MŚP, znalazły się w trudnym położeniu i konieczne jest wdrożenie planu działania w taki sposób, by przyczynić się nie tylko do upowszechnienia zasad zrównoważonej produkcji i konsumpcji, lecz także do poprawy koniunktury.
Podkreślając ogólne znaczenie tych środków, Komitet wyraził rozczarowanie faktem, że plan działania nie jest jasny, jeśli chodzi zarówno o jego treść, jak i zakres stosowania. W szczególności Komitet jest zaniepokojony faktem, że jeden z zaproponowanych środków, mianowicie tzw. „forum detalistów", może szkodzić interesom drobnych dostawców faworyzując wielkich detalistów. Dlatego też EKES wzywa Komisję do uwzględnienia wszystkich zainteresowanych sektorów gospodarki i przemysłu.
Komitet opowiedział się także za tym, aby wymogi związane ze zrównoważoną konsumpcją i produkcją, które zgodnie z planem dotyczą zainteresowanych podmiotów z UE, miały także zastosowanie do produktów importowanych. W ten sposób będzie można uniknąć wykształcenia się systemu, który byłby dyskryminujący i szkodliwy dla producentów europejskich na ich własnym rynku wewnętrznym.
W sporządzonej przez sprawozdawczynię Sylvię Gauci (Grupa I, Pracodawcy, Malta) opinii EKES-u w sprawie przeglądu programu oznakowania ekologicznego produktów stwierdza się, że program ten powinien pozostać instrumentem dobrowolnym, aby umożliwić utrzymanie standardów oznakowania charakteryzujących się wysokim poziomem ekologiczności. Komitet wyraził się z uznaniem o takich środkach, jak harmonizacja z innymi programami oznakowania ekologicznego oraz uproszczenie stosowanych kryteriów i procedur, podkreślając jednocześnie, że ekologiczne oznakowanie produktów spożywczych powinno być przyznawane jedynie po uwzględnieniu całego cyklu życia produktu.
W trzeciej opinii, przygotowanej przez sprawozdawcę Antonella Pezziniego (Grupa I, Pracodawcy, Włochy), która dotyczyła zmian w systemie zarządzania środowiskowego i audytu we Wspólnocie (EMAS), EKES wyraził zaniepokojenie faktem, że proponowane nowe przepisy wciąż są zbyt złożone i nie przyczyniają się do realizacji założonego celu, którym jest podnoszenie świadomości na temat systemu EMAS oraz zwiększenie jego atrakcyjności dla podmiotów prywatnych i publicznych. Także sam EKES tworzy własny system zarządzania środowiskowego zgodny z przepisami EMAS, w ramach którego np. dokonuje przeglądu wykorzystywania zasobów takich jak energia lub papier.
Źródło: www.eesc.europa.eu, z PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?