e-prawnik.pl Porady prawne

Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie szybsze

4.2.2015

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zatwierdzona zmiana w przepisach ma zapewnić łatwiejszy i szybszy dostęp do sądu, a także usprawnić postępowanie wieczystoksięgowe za pomocą elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego.

Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie mogło być uruchomione jedynie w odniesieniu do ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie teleinformatycznym oraz w przypadku wniosków o złożenie księgi wieczystej w systemie teleinformatycznym.

Notariusze, komornicy oraz naczelnicy urzędów skarbowych jako organy egzekucyjne będą mieli obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy również postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych m.in. ustawa przyznaje zdolność sądową i procesową wojewódzkim zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ustawa poszerza także katalog osób, które mogą być pełnomocnikami procesowymi pracodawcy niebędącego osobą prawna lub przedsiębiorcą albo organu rentowego, o pracownika takiego podmiotu. Pełnomocnikiem wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie mógł być jego członek.

Pozostałe zmiany w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mają na celu zharmonizować te przepisy z regulacjami innych ustaw.

Ponadto niniejsza ustawa zawiera również zmiany doprecyzowujące zakres uprawnień referendarzy sądowych w postępowaniu rejestrowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ