Od marca dostaniesz wyższą emeryturę

Wzrośnie też renta rodzinna i świadczenia dla osób niezdolnych do pracy.

Podwyżka obejmie nie tylko około 7,6 mln emerytów i rencistów dostających świadczenia z ZUS, lecz również rolników ubezpieczonych w KRUS czy byłych policjantów i żołnierzy. Zawdzięczamy to waloryzacji świadczeń, jaką przeprowadzono 1 marca.

ZUS szacuje, że przeciętna emerytura wzrośnie o około 53 zł i wyniesie 1,788 zł. Przeciętna renta rodzinna ma byc równa 1,545 zł, co stanowi wzrost o 46 zł. Natomiast osoby niezdolne do pracy dostaną po waloryzacji średnio 1,328 zł, zatem o 39 zł więcej niż wcześniej.

Porady prawne

Powyższe wyliczenia są jednak kwotami średnimi, więc nie każdy dostanie podwyżkę w takiej wysokości. Osoby pobierające najniższe emerytury mogą liczyć przykładowo na blisko 22 zł więcej, a renciści całkowicie niezdolni do pracy z powodu wypadku na dodatkowe 26 zł miesięcznie.

Ile wyniosą najniższe świadczenia?

Minimalne świadczenia wylicza się poprzez pomnożenie obowiązujących kwot przez tzw. wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z komunikatem ministra pracy i polityki społecznej wynosi on 103,1 proc. Od 1 marca 2011 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna idzie w górę o 21,89 zł (z 706,29 zł do 728,18 zł).

Na tej podstawie można wyliczyć minimalne kwoty najniższych rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wynoszą one 120 proc. kwot świadczeń najniższych. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa została więc podniesiona o 26,27 zł (z 847,55 zł do 873,82 zł), a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową o 20,21 zł (z 651,95 zł do 672,16 zł).

Nie tylko emerytury będą wyższe

Wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych w górę poszły również dodatki, m.in. pielęgnacyjny, dla kombatantów czy sierot bez obojga rodziców. W tabeli poniżej zamieszczamy ich nowe wysokości.

- Dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie 186,71 zł.
- Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej
egzystencji 280,07 zł.
- Dodatek dla sieroty zupełnej (bez obojga rodziców) 350,94 zł.
- Dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego 186,71 zł.
- Dodatek kompensacyjny 28,01 zł.
- Świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych – w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,36 zł do 186,71 zł.
- Świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,36 zł do 186,71 zł.
- Świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych 611,67 zł.

ZUS poinformował w komunikacie, że na waloryzację rent i emerytur w 2011 roku wyda miesięcznie 378 mln zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Zespół
e-prawnik.pl

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika