Polska jest jednym z krajów, które mają największe zaległości w wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W ubiegłym roku zaniedbano aż 924 wyroków. Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o podjęcie działań.
Od 2011 roku obowiązują nowe zasady funkcjonowania nadzoru nad wykonywaniem wyroków ETPC. Przepisy wzmacniają rolę władz krajowych w tym zakresie. Zgodnie z nimi organy odpowiedzialne za ochronę praw człowieka, organizacje pozarządowe i wnioskodawcy mogą przesyłać informacje dotyczące wyroków strasburskich Komitetowi Ministrów Rady Europy. Rzecznik Praw Obywatelskich może natomiast kształtować proces egzekucji wyroków i dobierać odpowiednie środki wykonawcze.
Według Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w Polsce działania w tym zakresie są niewystarczające. W 2011 roku Polska oraz Włochy, Rosja i Turcja najsłabiej wywiązały się z wykonywania wyroków. Fundacja wysłała do Rzecznika Praw Obywatelskich apel z prośbą o usprawnienie działań, które przyczynią się także do zapewnienia polskim obywatelom praw konwencyjnych.
Według HFPC nie brakuje także pozytywnych wyników pracy Rzecznika Praw Obywatelskich. Przykładem działań RPO zasługujących na szczególne uznanie jest aktywność w sprawie wykonania wyroku Grzelak przeciwko Polsce. Wśród działań w tej sprawie szczególnie warta odnotowania jest próba zainicjowania szerszej dyskusji na temat dostępności etyki w szkołach poprzez organizację publicznej debaty - czytamy w oficjalnym piśmie.
Pismo zostało wystosowane w ramach prac nad reformą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która ma na celu usprawnienie jego działań.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
gosc 2014-08-29 15:10:14
Na 10000000%i wiecej zgadzam sie z poprzednimi komentarzami!!!!!
Polska nie jest Krajem demokratycznym, dlatego wielu zadajac sobie pytanie co to jest za ustroj - wola: Komuno wroc???!!!!
Nie jestem pewna czy ETPCz da sobie rade z ta machina, bo to zasiedziale dozywotnio, niezawisle, calkowicie bez rozumu i godnosci i nie zwiazane z moralnoscia wykonywanie funkcji niszczenia Polakow, nie majace nic wspolnego z demokracja jakiej oczekuje sie po tym slowie i ustroju.
Polska nie tylko nie wykonuje wyrokow sadowych ETPCz, urzednicy tak pracuja i tak wydaja dokumenty decyzje etc. , ze wlos na glowie sie jezy. Jestem za wymiana ludzi, ktorzy pracuja dla jednostek i niszcza ogol narodu. Zamiast przestrzegania praw czlowieka nagminnie sie je w imie "prawa" lamie i oglupia pokrzywdzonych. To ochydne. To jest to samo co napasc na dziecko - bo nie mamy wyboru - i je skatowac. Gratuluje odwagi i sily!!!! Do polityki ida osoby , zupelnie nieprzygotowane do rzadzenia - w takim razie kto i dlaczego?!
Paragraf 2014-08-27 23:21:14
Nalezy pamietac rowniez o pewnym "drobnym" fakcie, tj. ze ok. 90% skarg kierowanych przez obywateli naszej pieknej RP do Trybunalu w Strasburgu jest odrzucanych; znikoma ich czesc slusznie, ze wzgledow formalnych - np. przekroczenie terminu, jednak wiekszosc z nich jest uznawana za "niedopuszczalne" np. ze wzgledu na zbyt duza ilosc przeslanych materialow dowodowych. ETPC glosi oficjalnie, ze nie jest kolejna instancja sadow krajowych, wiec nie bedzie "bawil sie" w analize dowodow. Niestety, w ten sposob ETPC sam lamie jedno z podstawowych praw czlowieka, jakim jest prawo do rzetelnego sadu. Najwygodniejsze sprawy dla ETPC to np. krzyze na scianach w szkolach, sprawa "Reksia zabojcy", sprawa Alicji Tysiac itp. Sedziowie Trybynalu mowia rowniez odplatnosci skarg... Tak, trzeba przyznac, ze skarg z Polski jest duzo, ale wlasnie ta ilosc oddaje obraz stanu sadownictwa w naszym pieknym kraju. Nie mowmy o Polsce jako panstwie prawa dopoty dopoki nie bedzie w kodeksie karnym instytucji przestepstwa sadowego i dopoki nie bedzie mozna nazwac sedziego sprzedajacego wyrok za pieniadze przestepca - poki co mozna uzyc jedynie okreslenia "razaco naruszyl prawo". Tak jak przewidywal to Janusz Kochanowski (s.p. RPO), Polska nie jest panstwem prawa, a panstwem prawnikow. Pamietajmy rowniez o konsekwencjach braku delegalizacji PRL-u w srodowisku prawniczym, tj. o ciaglosci ukladow rodzinno-towarzyskich od prawie 50-ciu lat, a wiec totalnej solidarnosci (czyt. krycia sie nawzajem).
AnnaN 2014-08-27 10:03:36
W tych wyrokach są wymieszane sprawy i wielkich krzywd ludzkich ze strony bezkarnych bezdusznych urzędników i funkcjonariuszek, ze sprawami bardzo kontrowersyjnymi obyczajowo i światopoglądow, łamiącymi prawa inne niż niszowe oraz z przymuszaniem przez wyroki do jednostronnie lewackiej demoralizacji (co wynika z uzasadnień i treści) ze wzgledów ideologicznych (zamiast demokracji dyktatura kolesi) i pośrednio pro lobbujące biznesy (zamiast demokracji oligarchie).
Polak Walczący 2014-08-27 02:18:04
ETPCz zamiast upominać, od niespełna lat 20 - stu, Polskę za nagminne łamanie praw człowieka, winen nałożyć solidną karę na polski rząd, w celu przymuszenia dłuznika do spełnienia obowiązku przestrzegania prawa. Trybunał na okoliczność usprawnienia swego działania winien stworzyć w takich krajach jak Polska delegaturę Trybunału, w ramach ułatwiania i zapewniania dostępu każdej osobie do rozpatrzenia i rozstrzygnięcia jego sprawy poza polskim systemem, oczywiście zawodnym o skandalicznie niskiej jakości świadczonych usług, co jest faktem powszechnie znanym.
Niewystarczająca w Polsce pomoc prawna osobom poszkodowanym i pokrzywdzonym nadużyciem władzy, stoi pod finansowym ograniczeniem, które Polska nałożyła wbrew Konstytucji i wbrew prawu do realizowania skutecznej obrony i walki o interesy prawne tak jednostki , jak i społeczeńśtwa.
Negatywne zapatrywania środowiska sędziowskiego wobec orzeczeń ETPCz tylko hamują postęp w przestrzeganiu praw człowieka w Polsce i jak powszechnie wiadomo, żaden rząd nie wykazuja chęci i zamiaru przymuszenia środowiska sędziówi prokuratorów do poszanowania praw człowieka oraz praw procesowych, co jest oczywistą i publicznie krytykowaną patologią polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego elementów.
Społeczeńśtwo ma już dość takiego systemu sprawowania władzy nad obywatelami, z którego stworzono ubecką jatkę do załatwiania niewygodnych obywateli.
Elementy wymiaru sprawiedliwości jawnie stawiają na przewlekłość dającą brak odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej za przestępstwa urzędników, na zasadzie ochrony za lojalność w służbie.
Sądy rejonowe przez nieuprawniony uppór urzędników - trwania przy swoim - powodują , iz system ochrony prawa i ochrony jego stosowania stoi w istocie na głowie, ponieważ całkowity ciężar "uzdrawiania" przerzucono na obywateli pokrzywdzonych w związku z finansowym obicążaniem pokrzywdzonych kosztai postępowania odwoławczego zanim dojdzie do np uniewinnienia, w wyniku którego i tak sąd nie zwróci dobrowolnie i z własnej inicjatywy wszelkich poniesionych kosztów tak osobistych , jak i finansowych.
Aby dojść do prawdy i sprawiedliwości ludzie tracą życie, zdrowie, dorobki całego życia, następuje rozpad rodziny, zerwanie więzi rodzinnych, ostracyzm otoczenia i na wieki przypieta łatka np przestępcy, mio, iż pokrzywdzonego nadużyciem władzy uniewinniono po kilku latach dowodzenia iż nie jest się wielbłądem.
Kutwy i ścierwa urzednicze nie ponoszą dolegliwych konekwencji własnych nadużyć tak jak nie ponosza konsekwencji zniszczenia i zabrania zycia człowiekowi, co jest główną bolączką tego systemu, który stoi nie tylko na głowie ale nade wszystko stoi nierządem urzędników tego systemu.
ETPCz dość oględnie lub w ogóle nie fatyguje się do analiz i ocen skutków nadużyć polskiej władzy w zwiazku z naruszaniem zasady prawdy materialnej oraz praw człowieka, ktore realizuje się od kilku dziesięcioleci przez polski wymiar sprawiedliwości i jego elementy, środowiska kontrolowanego przez to samo środowisko.
Działalność systemu niczym nie odróżnia się od stalinowskich, gestapowskich metod załatwiania i niszczenia jednostek i całych grup spłecznych za pomocą przepisów karnych - fakt powszechnie znany.
Panaceum na obciążenie ubeckością urzędników wymyślono już setki lat temu - kodeks Hammurabiego - , co sprowadza się do wydalenia ze środowiska sędziego, który wydał krzywdzące orzeczenie.
anai 2014-08-25 19:36:58
?
Zbigniew A. Wesoł 2014-08-24 15:02:17
W okresie od 5 listopada 2001 r. do 30 września 2005 r. w trakcie realizowanego projektu przez Komitet Organizacyjny - Konsorcjum ?EKO Recykling? Organizacja Odzysku wg. Dyrektywy Parlamentu Europy i Rady 2000/53/WE w sprawie samochodów wycofanych z eksploatacji z dnia 21.10.2000 r.
Projektu pilotażowego w regionie Zachodniopomorskim mającego na uwadze wysoki stopień bezrobocia, oraz szanse jakie niesie program w zakresie aktywizacji małej i średniej przedsiębiorczości.
Niestety największe wyrządzone szkody ww. przedsięwzięciu należy przypisać Prokuraturze i Polskiemu Sądownictwu.
Zbigniew Szłamas 2014-08-24 10:32:53
jaki to przynosi efekt, czy upomnienie będzie wystarczające, przecież w "demokratycznym kraju" prawa człowieka są naistotniejsze, a państwo mające tak wspaniałą konstytucję ma to za nic i to bezkarnie, nie mogę tego zrozumieć
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?