Europejskie Dni Mediów Młodzieżowych i Nagroda Dziennikarska Parlamentu Europejskiego

Młodzi adepci dziennikarstwa w Parlamencie Europejskim

Przez trzy dni, pomiędzy 15 a 17 października, Parlament Europejski w Brukseli będzie wypełniony młodymi dziennikarzami z 27 unijnych krajów członkowskich. Europejskie Dni Mediów Młodzieżowych organizowane są przez PE po raz drugi, a ich celem jest zapewnienie zarówno debat na poziomie europejskim, jak i wielu warsztatów poświęconych roli mediów w Europie, panelów dyskusyjnych oraz zajęć praktycznych z produkcji telewizyjnej, radiowej oraz prasowej.

W piątek, 17 października, przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering wręczy Nagrodę Dziennikarską PE. Uczestnicy Europejskich Dni Mediów Młodzieżowych, będą mieli okazję wziąć udział w tym prestiżowym wydarzeniu. W spotkaniach i warsztatach Polskę reprezentuje dwanaście osób, zaangażowanych w media młodzieżowe.

Porady prawne

W środę wieczorem, Europejskie Dni Mediów Młodzieżowych zostaną oficjalnie otwarte przez Alejo Vidal-Quadrasa, Wiceprzewodniczącego PE oraz Haralda Rømera, Sekretarza Generalnego Parlamentu. Następnie, przewodniczący różnych grup politycznych przedstawią podczas debaty swoje wizje dotyczące przyszłości Europy, a także roli Unii Europejskiej na świecie oraz unijnej polityki ekonomicznej i społecznej. Zostaną poruszone kwestie europejskiej tożsamości oraz roli UE w procesie budowania podstaw takiej tożsamości. Młodzi dziennikarze będą mieli okazję porozmawiać zarówno z posłami PE, jak i korespondentami europejskich mediów pracujących w Brukseli. W wieczornej części odbędą się dyskusje na temat międzykulturowej komunikacji. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących roli mediów w Europie. Młodzi adepci fachu dziennikarskiego będą mogli zadać wiele pytań zarówno doświadczonym dziennikarzom, jak i posłom, którzy zajmują się kreowaniem polityki europejskiej.

Czwartek, jako Dzień Mediów, zostanie w całości poświęcony warsztatom. Uczestnicy, podzieleni na grupy zajmą się od strony praktycznej produkcją telewizyjną, radiową, internetową oraz prasową. Warsztaty poświęcone będą wielu formom dziennikarskim, a młodzież skorzysta z rad doświadczonych dziennikarzy.

Tematy oraz formy warsztatów będą bardzo różnorodne, między innymi: "Większy-lepszy?"- stworzenie tabloidu o rozszerzeniu UE, "Nuklearne wiatraki?"- debata TV na temat przyszłych źródeł energii oraz zmian klimatycznych, "EUROpolitan"- próba utworzenia europejskiego magazynu dla kobiet, czy też "Wolna Prasa? Prawda boli"- raport na temat stanu wolności prasy i kilka innych, równie ciekawych grup warsztatowych.
 
Piątkowy dzień zatytułowany "Europa w ciągu Dnia", rozpocznie się wręczeniem Nagrody Dziennikarskiej PE przez Hansa-Gerta Pötteringa. Młodzi twórcy mediów będą mieli okazję uczestniczyć w tym prestiżowym wydarzeniu, następnie odkryją świat mediów i polityki istniejący w Brukseli. Podzieleni na grupy odwiedzą różne instytucje. W biurze prasowym Komisji Europejskiej poznają wiele sposobów komunikowania i promowania integracji europejskiej: interaktywne platformy, konsultacje, współpraca z regionalnymi mediami. Podczas spotkania z przedstawicielem francuskiej misji przy UE, dyskutowane będą między innymi priorytety francuskiej prezydencji w Radzie, a także zainicjowanie Unii Śródziemnomorskiej. W Międzynarodowym Centrum Prasowym spotkają się z reprezentantami organizacji pozarządowych, mediów oraz firm i organizacji lobbingowych, co pozwoli im zobaczyć, jak pracują liderzy kreujący opinie oraz sposoby komunikowania spraw europejskich przez różnorodne instytucje. Jedna z grup spotka się z attache prasowymi poszczególnych grup politycznych, gdzie zostanie poruszona kwestia niezwykle ważnej kampanii wyborczej do PE w 2009 roku oraz strategii komunikacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości oraz zachęcenie Europejczyków do głosowania. Dni Mediów Młodzieżowych zakończą się interaktywnym wieczorem "Noc Mediów", podczas którego zaprezentowane będą prace stworzone podczas warsztatów. Będzie to także wieczór pełen międzykulturowych dyskusji i dialogu, a także okazja do wymiany spostrzeżeń na temat przyszłości europejskich mediów.
 
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Europejskich Dni Młodzieżowych: www.youthmediadays.eu

Kontakty dla prasy:

Janez VOUK

European Parliament - Press Service

Tel.:+32 2 283 10 53

Kom:    +32 498 983 337

E-mail:  janez.vouk@europarl.europa.eu

Maximilian KALL

European Youth Media Days - Project Coordinator

Kom:+32 484 991 200

E-mail:  maximilian.kall@youthmediadays.eu

 

Nagroda Dziennikarska Parlamentu Europejskiego

Po raz pierwszy w historii, Parlament Europejski zdecydował się przyznać Nagrodę Dziennikarską dla przedstawicieli mediów, których praca w widoczny sposób promuje ideę integracji, informuje o Unii Europejskiej, a zwłaszcza przyczynia się do większego zrozumienia tych procesów. Nagroda zostanie wręczona 17 października w PE w Brukseli przez przewodniczącego Parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa.

Celem zorganizowania tego konkursu jest polityka UE, która ma na celu usprawnienie i zwiększenie komunikacji pomiędzy instytucjami unijnymi a obywatelami Europy. Właśnie, dlatego PE zdecydował się, aby nagrodzić dziennikarzy, których praca w bezpośredni sposób przyczynia się do spełnienia tego celu oraz w aktywny sposób promuje to, co dzieje się w UE. Ważnym aspektem przy nominacjach był także fakt przybliżania obywatelom w przystępny sposób procesów, które zachodzą na poziomie UE.

Nagroda zostanie wręczona przez Hansa-Gerta Pötteringa podczas ceremonii 17 października w PE w Brukseli, w czterech kategoriach: prasa, TV, internet i radio. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro. Główne kryteria, którymi kierowało się jury złożone z trzech członków PE oraz dziennikarzy akredytowanych w Brukseli, to: "jakość dziennikarska, związek z tematyką europejską, wkład w lepsze zrozumienie UE oraz wyjaśnienie najważniejszych tematów europejskich".

Po oficjalnej części rozpocznie się dyskusja panelowa "Rola mediów w dostarczaniu lepszych informacji dla obywateli na temat UE, zwłaszcza Parlamentu Europejskiego". Wszyscy zwycięzcy z krajów członkowskich oraz dziennikarze akredytowani w Brukseli, zostali zaproszeni na ceremonię.

Konferencja prasowa, relacja na żywo

O godzinie 12.30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem zwycięzców z czterech kategorii. (Budynek ASP, 3 piętro, przed Vox Box). Ceremonię można dodatkowo oglądać na żywo.

Oglądaj relację z ceremonii - KLIKNIJ

Zwycięzcy w 27 krajach

Założeniem konkursu było wyłonienie zwycięzców we wszystkich krajach członkowskich, w czterech wymienionych kategoriach. Zostało zgłoszonych 70 zwycięzców na poziomie narodowym, z 27 krajów. Zwycięzcy krajowi, to dziennikarze lub grupy dziennikarzy, którzy aktywnie promowali procesy zachodzące w Unii oraz przybliżali tematykę UE obywatelom, w przystępny i zrozumiały sposób. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu musiały być opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 1 maja 2007 roku a 30 kwietnia 2008 roku.

Nagroda dziennikarska - więcej informacji

Kontakty dla prasy:

Andreas KLEINER

European Parliament - Press Service

Tel.:+32 2 28 32266

Kom:    +32 498 983 325

E-mail:  andreas.kleiner@europarl.europa.eu

Istvan PERGER

European Parliament  - Press Service

Tel.: +32 2 28 40924

Kom: +32 498 983 331

E-mail:  istvan.perger@europarl.europa.eu

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika