Od 1 grudnia 2018 r. tylko e-ZLA
Obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.
Dopiero od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie internet. Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie obowiązującej jego formy - e-ZLA.
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw ma na celu przedłużenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w dotychczasowej (tj. papierowej) formie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny w formie papierowej (do dnia 30 czerwca 2018 r.) oraz w formie elektronicznej.
Nowelizacja wydłuża okres, w którym będą mogły być wystawiane tradycyjne – papierowe zwolnienia lekarskie - do dnia 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej.
Ponadto ustawa zmienia z dnia 1 lipca 2018 r. na dzień 1 grudnia 2018 r. termin uchylenia przepisu, na którego podstawie Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dokonuje zwrotu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kosztów związanych z wyprodukowaniem i dystrybucją druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.
Nowelizacja wchodzi w życie 29 czerwca br.
Zwolnienia obecnie
Od 1 stycznia 2016 r. lekarz ma możliwość wystawienia:
- zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego (zaświadczenie lekarskie e-ZLA), po jego wystawieniu lekarz może sporządzić wydruk zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego (wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA),
- zaświadczenia lekarskiego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS (zaświadczenie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym).
Od stycznia 2016 r. do końca maja 2018 lekarze wystawili w całej Polsce ponad 3,71 mln elektronicznych zwolnień. Według najnowszych danych, w całym kraju ponad 30 proc. zwolnień to te elektroniczne, tymczasem jeszcze w styczniu było ich niecałe 10 proc. Najwięcej e-ZLA, wystawionych względem wszystkich zwolnień w maju br., wystawiono w województwie zachodniopomorskim (41,5 proc.), na drugim miejscu uplasowało się województwo podlaskie (40,2 proc.), trzecie jest województwo mazowieckie (37 proc.).
e-ZLA w Europie
Niższe koszty obsługi, szybkość i prostota oraz wygoda w dostępie do informacji - to zaledwie kilka z szeregu udogodnień jakie mają Europejczycy korzystający z e-zwolnień. Dostrzegają je nie tylko pacjenci, ale lekarze i pracodawcy.
Przedstawiciele Szwecji, Włoch, Litwy i Rosji podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania i korzystania z e-zwolnień podczas, zorganizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, seminarium „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – doświadczenia międzynarodowe”:
- Lena Furubacke i Gert Lindenger (Szwecja)
Szwedzi blisko w 95 proc. stosują eZLA, ponieważ ta forma zwolnienia jest o wiele wygodniejsze. Zwolnienia papierowe wystawiane są w nadzwyczajnych przypadkach. Ponadto, lekarze w ramach swoich elektronicznych certyfikatów otrzymują specjalną kartę z chipem, na którym zapisane są ich uprawnienia do wystawiania zwolnień. Możliwość wydruku zwolnienia jest fakultatywna dla lekarzy - na życzenie pacjenta.
- Vytautas Sviderskis (Litwa)
Litwini wprowadzili obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2010 roku. Okres przejściowy ograniczony był do dwóch miesięcy. Obecnie nie ma możliwości wystawiania zwolnień papierowych. Lekarze korzystają z aplikacji gabinetowych przy wystawianiu zwolnień.
- Riccardo Boscarino (Włochy)
Niezastosowanie się we Włoszech do przepisów dotyczących e-zwolnień obwarowane jest karą dla lekarzy, łącznie z zerwanie kontraktu na usługi medyczne. Efekty sankcji przyszły szybko, już 98 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest elektronicznie. Włosi wypracowali system wystawiania e-ZLA w przypadku awarii sieci internetowej. Jeżeli są np. W takim przypadku lekarz może zadzwonić na specjalne „Call Center” i zarejestrować eZLA telefonicznie.
- Tatiana Lototskaya (Rosja)
Rosjanie są w trakcie wprowadzania e-zwolnień. Dziś dokumenty są jeszcze częściej drukowane dla zapewnienia zgodności danych ubezpieczonych (weryfikacja ex-post). Ważne jednak, że 45 proc. placówek jest przygotowanych i włączonych do systemu eZLA, co w skali tak wielkiego kraju jest imponujące.
Zob. też:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?