Fundusz Powierniczy NATO pomoże zapobiegać korupcji

NATO powołało Fundusz Powierniczy na rzecz budowania prawości, zapobiegania korupcji i promowania najlepszych praktyk w instytucjach obrony narodowej.

Oficjalne porozumienie zostało podpisane 1 lipca w Kwaterze Głównej przez Zastępcę Sekretarza Generalnego amb. Claudio Bisogniero oraz przedstawicieli trzech krajów wiodących: Polski (amb. Bogusław Winid), Szwajcarii (amb. Jean-Jacques de Dardel) i Wielkiej Brytanii (zastępca ambasadora pan Matthew Kidd).

Jest to pierwszy fundusz powierniczy nastawiony na praktyczne wsparcie reform w instytucjach obrony narodowej. W ramach projektu zostaną przeprowadzone kursy na temat zapobiegania korupcji, skierowane do personelu cywilnego i wojskowego, które odbędą się w Akademii Obrony Wielkiej Brytanii, w NATO School w Niemczech oraz w The Peace Support Operations Training Centre w Bośni i Hercegowinie. W ramach projektu zostanie również w roku bieżącym opracowany i przetestowany kwestionariusz samooceny zabezpieczeń antykorupcyjnych w sektorze obronnym. Na początku przyszłego roku przewiduje się opublikowanie kompendium najlepszych praktyk antykorupcyjnych.

Porady prawne

Projekt ten został wypracowany w ścisłej współpracy z ośrodkami szkoleniowymi Partnerstwa dla Pokoju oraz z przedstawicielami innych organizacji międzynarodowych. Oprócz wspierania realizacji priorytetów PdP, projekt pomoże ponadto zainteresowanym krajom wypełnić ich zobowiązania wynikające z Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji.

Zasady działania funduszy powierniczych PdP zostały uchwalone przez Radę Północnoatlantycką w roku 2000. Od tego czasu ponad 40 mln euro zostało przeznaczone na projekty koncentrujące się przede wszystkim na bezpiecznym niszczeniu zbędnej broni i amunicji oraz na przekwalifikowaniu zwalnianego personelu.

Źródło: www.nato.int, z www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika