Gdzie zgłosić dewastację nagrobka?

Gdy zauważymy zniszczony przez chuliganów nagrobek nie usuwajmy szkód na własna rękę i jak najszybciej udajmy się na Policję.

- W takich sytuacjach bardzo ważna jest szybkość działania – przypomina w rozmowie z e-prawnik.pl podkomisarz Alicja Śledziona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Jeżeli mamy przy sobie np. telefon komórkowy z funkcja aparatu fotograficznego, to możemy zrobić zdjęcia uszkodzeń i ewentualnych dowodów, jakie znajdziemy na miejscu.

- Na pewno okaże się to pomocne na komisariacie podczas tłumaczenia policjantom sprawy – tłumaczy Alicja Śledziona.

Porady prawne

Po zgłoszeniu wraz z przydzielonym do sprawy funkcjonariuszem udamy się na miejsce zdarzenia. Policjant spisze protokół, przesłucha ewentualnych świadków i przeprowadzi oględziny miejsca.

- Są to delikatne, przykre dla pokrzywdzonych rodzin tematy. Policja podchodzi do takich spraw w sposób delikatny i wyjątkowy – mówi funkcjonariuszka szczecińskiej policji.

Przyznaje ona jednak, że złapanie wandala nie jest proste, ponieważ – m.in. ze względu na specyfikę materiału, z którego wykonuje się nagrobki – zazwyczaj nie ma co liczyć na dowody w stylu odcisków palców.

Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zgłaszać takich zdarzeń.

- Powiadomienie Policji jest bardzo ważne. Wysyłamy wówczas w takie miejsca dodatkowe patrole. Zwiększa to szanse na schwytanie wandala, który powróci na cmentarz z zamiarem niszczenia innych nagrobków lub chociaż odstraszy go i uniemożliwi dalsze działanie – apeluje Alicja Śledziona.

Po drugie po schwytaniu sprawcy możemy liczyć na to, że sąd nakaże wandalowi pokryć koszty naprawy zniszczonych nagrobków.

Co grozi za dewastację na cmentarzu?

Kara zależy przede wszystkim od rozmiaru zniszczeń. Jeżeli wartość uszkodzeń jest niższa niż 250 złotych, to mamy do czynienia z wykroczeniem.

- Przestępca naraża się wówczas na karę aresztu, ograniczenie wolności albo grzywnę do 5 tys. złotych. Sędzia może orzec również obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego – mówi rzeczniczka.

Gdy wartość uszkodzeń przekracza 250 złotych, to mamy do czynienia z przestępstwem, które jest ścigane z art. 288, par. 1 k.k." W tym przypadku wandal może trafić za kratki nawet na 5 lat. Najkrótsza kara wynosi natomiast 3 miesiące więzienia.

- W drastycznych przypadkach sprawca może zostać oskarżony o znieważenie miejsca pochówku. Na szczęście sprawy takie zdarzają się bardzo rzadko – mówi Alicja Śledziona.

Za bezczeszczenie miejsca pochówku (ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego) grozi nawet 8 lat pobytu za kratami.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan Kępa 2017-09-14 19:14:35

    Moja bratanica permanentnie wyrywa po trzykroć posadzone przeze mnie podwójnie trzmieliny z grobu moich rodziców,wyrywając po raz pierwszy uszkodzia element plyty nagrobkowej wykonanej z granitu.Proszę podać do kogo mam to zgłosić,czy na policję czy do prokuratury.

  • zrozpaczony 2013-11-02 20:24:03

    Kamieniarz który stawiał nagrobek na sąsiednim grobie zniszczył nagrobek mojego ojca niestety przyznał się ale nie chce wyrównać szkody bo twierdzi że nik mu nic nie zrobi .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika