Gdzie zgłosić dewastację nagrobka?

Gdy zauważymy zniszczony przez chuliganów nagrobek nie usuwajmy szkód na własna rękę i jak najszybciej udajmy się na Policję.

- W takich sytuacjach bardzo ważna jest szybkość działania – przypomina w rozmowie z e-prawnik.pl podkomisarz Alicja Śledziona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Jeżeli mamy przy sobie np. telefon komórkowy z funkcja aparatu fotograficznego, to możemy zrobić zdjęcia uszkodzeń i ewentualnych dowodów, jakie znajdziemy na miejscu.

- Na pewno okaże się to pomocne na komisariacie podczas tłumaczenia policjantom sprawy – tłumaczy Alicja Śledziona.

Po zgłoszeniu wraz z przydzielonym do sprawy funkcjonariuszem udamy się na miejsce zdarzenia. Policjant spisze protokół, przesłucha ewentualnych świadków i przeprowadzi oględziny miejsca.

- Są to delikatne, przykre dla pokrzywdzonych rodzin tematy. Policja podchodzi do takich spraw w sposób delikatny i wyjątkowy – mówi funkcjonariuszka szczecińskiej policji.

Przyznaje ona jednak, że złapanie wandala nie jest proste, ponieważ – m.in. ze względu na specyfikę materiału, z którego wykonuje się nagrobki – zazwyczaj nie ma co liczyć na dowody w stylu odcisków palców.

Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zgłaszać takich zdarzeń.

- Powiadomienie Policji jest bardzo ważne. Wysyłamy wówczas w takie miejsca dodatkowe patrole. Zwiększa to szanse na schwytanie wandala, który powróci na cmentarz z zamiarem niszczenia innych nagrobków lub chociaż odstraszy go i uniemożliwi dalsze działanie – apeluje Alicja Śledziona.

Po drugie po schwytaniu sprawcy możemy liczyć na to, że sąd nakaże wandalowi pokryć koszty naprawy zniszczonych nagrobków.

Co grozi za dewastację na cmentarzu?

Kara zależy przede wszystkim od rozmiaru zniszczeń. Jeżeli wartość uszkodzeń jest niższa niż 250 złotych, to mamy do czynienia z wykroczeniem.

- Przestępca naraża się wówczas na karę aresztu, ograniczenie wolności albo grzywnę do 5 tys. złotych. Sędzia może orzec również obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego – mówi rzeczniczka.

Gdy wartość uszkodzeń przekracza 250 złotych, to mamy do czynienia z przestępstwem, które jest ścigane z art. 288, par. 1

- W drastycznych przypadkach sprawca może zostać oskarżony o znieważenie miejsca pochówku. Na szczęście sprawy takie zdarzają się bardzo rzadko – mówi Alicja Śledziona.

Za bezczeszczenie miejsca pochówku (ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego) grozi nawet 8 lat pobytu za kratami.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Jan Kępa

14.9.2015 19:14:35

Re: Gdzie zgłosić dewastację nagrobka?

Moja bratanica permanentnie wyrywa po trzykroć posadzone przeze mnie podwójnie trzmieliny z grobu moich rodziców,wyrywając po raz pierwszy uszkodzia element plyty nagrobkowej wykonanej z granitu.Proszę podać do kogo mam to zgłosić,czy na policję czy do prokuratury.

zrozpaczony

2.11.2011 20:24:3

Re: Gdzie zgłosić dewastację nagrobka?

Kamieniarz który stawiał nagrobek na sąsiednim grobie zniszczył nagrobek mojego ojca niestety przyznał się ale nie chce wyrównać szkody bo twierdzi że nik mu nic nie zrobi .

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.11.2018

  Jak zgłosić wyjazd za granicę?

  Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż 6 miesięcy bądź planuje na stałe wyjechać z Polski, musi zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza kraj. (...)

 • 17.10.2017

  Jak zarejestrować zgon?

  Zgon osoby należy zgłosić w terminie: 3 dni od sporządzenia karty zgonu albo 24 godziny od zgonu, jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej. Zgon zgłasza się kierownikowi (...)

 • 26.10.2018

  Jak zgłosić przestępstwo?

  Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo (...)

 • 10.5.2017

  Zgłoszenie do ZUS razem z wnioskiem o wpis do CEIDG

  Prowadzisz działalność gospodarczą lub zamierzasz ją rozpocząć? Od 20 maja dokumenty ubezpieczeniowe ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG-1.

 • 5.8.2018

  Jak zgłosić przez Internet zgubienie dowodu osobistego?

  Nie trzeba wracać z wakacji, aby zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Można to zrobić przez Internet.