Hazard on-line: państwa członkowskie odpowiedzialne za ochronę konsumentów

Parlament Europejski uznał, że to nie UE, lecz państwa członkowskie powinny regulować rynki gier hazardowych on-line w celu ochrony konsumentów przed uzależnieniem, oszustwami, praniem brudnych pieniędzy i 'ustawianiem' gier sportowych.

Hazard on-line, którego dostępność jest znacznie większa niż tradycyjnych gier, niesie ze sobą zwiększone ryzyko nadużyć, oszustw, uzależnienia, zagrożenia dla nieletnich i 'ustawiania' gier sportowych. Jednak, w sprawozdaniu przyjętym przez PE posłowie uznali, że zgodnie z zasadą pomocniczości i orzecznictwem precedensowym ETS państwa członkowskie mają prawo regulować i kontrolować rynki gier hazardowych zgodnie z ich tradycją i kulturą.  Niemniej, posłowie wzywają Radę do kontynuowania oficjalnych dyskusji dotyczących zdefiniowania i rozwiązania problemów wynikających z hazardu online. 

Porady prawne

 

Kontrole i współpraca

Parlament uważa, że hazard online może być źródłem zagrożeń dla konsumentów, dlatego państwa członkowskie mogą zgodnie z prawem ograniczać swobodę świadczenia usług w dziedzinie hazardu online w celu ochrony konsumentów.  Trzeba skuteczniej kontrolować wiek i odebrać młodocianym graczom możliwości testowania bezpłatnych gier demonstracyjnych na stronach internetowych.

W celu ograniczenia zagrożeń wynikających z nielegalnego zawierania zakładów i ustawiania wyników wydarzeń sportowych należy umożliwić szerszą współpracę organizatorów zawodów sportowych, operatorów oferujących zakłady i podmiotów regulacyjnych.

 

Standardy i informacja

Zdaniem posłów, samoregulacja w zakresie reklamy, promocji i dostarczania gier online nie jest wystarczająco skuteczna, dlatego uzasadniona jest potrzeba regulacji, jak i współpracy między branżą a władzami.

Posłowie popierają wysiłki zmierzające do opracowania standardów w dziedzinie hazardu online, obejmujących ograniczenia wiekowe, zakaz stosowania systemów kredytowych i systemów nagród w celu ochrony graczy najbardziej podatnych na negatywne skutki hazardu. Łatwo dostępne powinny być informacje o ewentualnych skutkach hazardu, informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc w przypadku uzależnienia od gier.

 

Karta pre-paid na usługi hazardowe on-line

PE proponuje przeanalizowanie możliwości wprowadzenia maksymalnej kwoty, jaką można by było przeznaczyć miesięcznie na usługi hazardowe, albo też zobowiązania operatorów oferujących usługi hazardowe online do sprzedawania w punktach detalicznych kart opłacanych z góry do wykorzystania na usługi hazardowe online.

Zyski z działalności hazardowej należy wykorzystywać z pożytkiem dla społeczeństwa, w tym również przeznaczać je na systematyczne finansowanie edukacji, zdrowia, sportu zawodowego i amatorskiego oraz kultury.

 

Christel SCHALDEMOSE (PSE, DK)

Uczciwość gier hazardowych on-line

Procedura: Inicjatywa własna

Debata: 09.03.2009

Głosowanie:10.03. 2009

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika