Historyczna zmiana przepisów w Unii. Dotknie rolników

Wygasa system kwot mlecznych w Unii Europejskiej. Wprowadzono go po raz pierwszy w 1984 r., gdy produkcja w Unii znacznie przewyższała popyt. Kwoty były jednym z narzędzi ograniczania nadwyżek strukturalnych.

Dzięki kolejnym reformom wspólnej polityki rolnej w Unii poprawiła się orientacja rynkowa sektora. Równolegle powstało też szereg innych, bardziej ukierunkowanych instrumentów, które miały nakierować pomoc na producentów na mniej korzystnie położonych obszarach, np. obszarach górskich, gdzie koszty produkcji są wyższe.

O ostatecznej dacie likwidacji kwot zdecydowano po raz pierwszy w 2003 r., co miało zapewnić producentom w UE więcej elastyczności w reagowaniu na rosnący popyt, zwłaszcza na rynku światowym. Ponowne potwierdzenie miało miejsce w 2008 r. - wprowadzono wówczas szereg środków umożliwiających „miękkie lądowanie".

Jeszcze w czasie istnienia kwot, eksport nabiału z UE wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat o 45 proc. pod względem wielkości i o 95 proc. pod względem wartości.

Prognozy rynkowe wskazują na nadal dobre perspektywy dalszego wzrostu, w szczególności dla produktów o wartości dodanej, takich jak sery, jak również dla składników stosowanych w żywności dietetycznej i przeznaczonej dla sportowców.

W przededniu likwidacji kwot komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział: Likwidacja systemu kwot mlecznych jest dla Unii zarówno wyzwaniem, jak i szansą. Jest wyzwaniem, ponieważ całe pokolenie rolników będzie musiało zmierzyć się z zupełnie nowymi okolicznościami i zapewne także z niestabilnością rynku. Jest to jednak również szansa na wzrost i nowe miejsca pracy. Dzięki koncentracji na produktach o wartości dodanej oraz składnikach żywności funkcjonalnej, sektor mleczarski ma potencjał, żeby stać się siłą napędową europejskiej gospodarki. Obszary mniej uprzywilejowane, gdzie likwidacja kwot może być postrzegana jako zagrożenie, mają możliwość korzystania z szerokiej palety środków rozwoju obszarów wiejskich, zgodnie z zasadą pomocniczości.

Jak wynika z danych Agencji Rynku Rolnego, polscy rolnicy powinni zyskać na zniesieniu ograniczeń. Do tej pory musieli znacznie ciąć produkcję. Od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 roku dostarczyli około 9,63 mld kg mleka. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł około 97,43 proc. czyli prawie cały limit.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.10.2017

  Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

  Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu (...)

 • 14.1.2019

  Będą zmiany w gospodarowaniu częstotliwościami?

  Rządowy projekt przewiduje nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 8.5.2007

  Faktury dla specyficznych kontrahentów

  Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą nie zawierać numeru NIP nabywcy. Poza tym podatnik zarejestrowany jako podatnik (...)

 • 27.7.2019

  Stawki za połączenia międzynarodowe

  Niższe ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów Unii Europejskiej obowiązują od 15 maja 2019 r.