Indeks biznesu PKPP Lewiatan - maj 2009

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił kolejne trzy punkty w notowaniu rocznym i aż cztery punkty w notowaniu kwartalnym. Gwałtownie kurczy się podaż kredytu, a przedsiębiorstwa przejadają depozyty, bo zyski spadły do połowy. Jedynym optymistycznym wskaźnikiem pozostaje nadal niski i malejący deficyt w obrotach z zagranicą oraz deficyt handlowy.
 

Chociaż wyniki PKB za I kwartał okazały się lepsze niż oczekiwano, obserwowane tendencje w II kwartale sugerują, że będzie on gorszy niż pierwszy.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił kolejne trzy punkty w notowaniu rocznym i aż cztery punkty w notowaniu kwartalnym, przyjmując odpowiednio rekordowo niskie wartości 35 i 32 punkty. Indeks roczny nadal pozostaje powyżej kwartalnego, chociaż różnica między nimi wzrosła. Potwierdza to tendencję, która zarysowała się w ubiegłym miesiącu, z której wynika, że dno spowolnienia gospodarczego powinno przypaść na drugi kwartał tego roku. Wyższy indeks roczny od kwartalnego oznacza poprawę w kolejnych kwartałach. Niepokojące jest jednak, że oba indeksy wykazują tendencję malejącą. Drugi kwartał rozpoczął się kolejnym miesięcznym spadkiem produkcji sprzedanej przemysłu i malejącym po raz pierwszy od kilku lat realnym funduszem płac. Świadczy to o ciągłej aktualnej jak i przyszłej redukcji popytu. Gwałtownie kurczy się podaż kredytu, a przedsiębiorstwa przejadają depozyty, bo zyski spadły do połowy. W budżecie rośnie dziura, podobnie jak inflacja i bezrobocie. Chociaż wyniki PKB za I kwartał okazały się lepsze niż oczekiwano, obserwowane tendencje w II kwartale sugerują, że będzie on gorszy niż pierwszy. Otoczenie zagraniczne gwałtownie się pogarsza, co hamuje eksport, a inwestycje zagraniczne skurczyły się już o połowę w stosunku do ub. roku.

Porady prawne

Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makroekonomicznej i politycznej.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu uległ redukcji z 27 pkt. do 21 pkt. kwartalnie i 23 pkt. w horyzoncie rocznym. Jest to historycznie najniższe notowanie indeksu popytu, co wynika z tego, że wszystkie komponenty globalnego popytu wykazują tendencje spadkowe, a malejący po raz pierwszy od czterech lat realny fundusz płac zapowiada obniżenie wydatków konsumpcyjnych, które dotąd stanowiły główny czynnik nakręcający wzrostu PKB.

Już trzeci miesiąc mamy spadek zatrudnienia przy znacznym spowolnieniu dynamiki płac. Drugi kwartał zaczął się ponownym silnym spadkiem sprzedaży przemysłu i blisko zerowym wzrostem sprzedaży detalicznej. Wprawdzie na tle poprzednich miesięcy dynamika sprzedaży detalicznej nieco się poprawiła, ale to głównie efekt Świąt Wielkanocnych; podobnie jak spadki dynamiki eksportu stały się coraz mniejsze, ale to ciągle za mało by zarejestrować ożywienie popytu. Załamanie podaży kredytu dla przedsiębiorstw w kwietniu nie wróży dobrze inwestycjom, a napływ inwestycji zagranicznych spadł do połowy. Również z przyspieszeniem absorpcji środków unijnych pojawiają się problemy wynikające z biurokracji procedur rządowej administracji i restrykcji banków przy udzielaniu kredytu.


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Kwartalny indeks finansów obniżył się o dwa punkty do 38 pkt., natomiast indeks roczny poprawił się o dwa punkty i wyniósł 45 pkt. Oczekuje się dalszego pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw w drugim kwartale, jednak nie przewiduje się utrwalenia tej tendencji w kolejnych kwartałach. Można spodziewać się dalszego obniżenia rentowności obrotu, a także płynności, a już widoczny jest wyraźny spadek poziomu depozytów przedsiębiorstw. Drugi miesiąc faktycznie maleje podaż kredytu dla przedsiębiorstw a w kwietniu nastąpiła jego gwałtowna redukcja. Niektóre przedsiębiorstwa najwyraźniej odczuwają już braki płynności, bo sygnalizowane są zatory płatnicze między firmami.


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Kolejnej silnej redukcji uległy indeksy makroekonomiczne: kwartalny zmniejszył się o siedem punktów i wyniósł 44 pkt., a roczny o sześć punktów malejąc do 35 pkt. Są to najgorsze dotąd notowania tych indeksów, przy silnie malejącej tendencji wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego, czyli oczekiwane jest pogorszenie równowagi makroekonomicznej do końca roku. Ograniczenia produkcji powodują wzrost stopy bezrobocia, a malejąca sprzedaż spadek dochodów budżetowych i wzrost deficytu, który wydaje się wymykać spod kontroli. Również inflacja coraz bardziej oddala się od celu wyznaczonego przez NBP, co może utrudnić dalsze obniżki stopy procentowej dla ożywienia koniunktury. Jedynym optymistycznym wskaźnikiem pozostaje nadal niski deficyt w obrotach z zagranicą oraz deficyt handlowy, dzięki w dużym stopniu taniej złotówce.

 

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Utrzymują się wysokie notowania indeksu wpływu oceny sytuacji politycznej, co sugeruje pozytywną ocenę pakietu antykryzysowego rządu.

Tekst z wykresami

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 4 czerwca 2009 r. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika