Integracja mniejszości: EKES przedstawia
Na sesji plenarnej EKES-u 9 lipca 2008 r. przyjęto opinię rozpoznawczą w sprawie zwalczania dyskryminacji i wspierania integracji mniejszości, przede wszystkim Romów. W opinii przedstawiono szereg praktycznych zaleceń politycznych na temat tego, w jaki sposób znieść dyskryminację i wspierać zaangażowanie obywatelskie oraz udział Romów w głównym nurcie społeczeństwa. Stanowi to cenny wkład w proces rozwoju spójnego podejścia UE do tej kwestii, zwłaszcza w obliczu europejskiego szczytu Romów, który zostanie zorganizowany 16 września przez Komisję i prezydencję francuską.
Vladimir Špidla, komisarz europejski odpowiedzialny za sprawy społeczne, z zadowoleniem przyjął opinię EKES-u, w której podkreślono potrzebę opracowania spójnego podejścia UE oraz wskazano na fakt, iż wszystkie wysiłki na rzecz integracji Romów i zwiększenia ich praw okazały się dotychczas niewystarczające. Równoprawny udział mniejszości w społeczeństwie zakłada efektywne, długotrwałe i dostosowane środki. Z punktu widzenia mniejszości niezbędna jest gotowość polityków, biznesu i całego społeczeństwa do jednoczesnego realizowania zasady niedyskryminacji, wspierania równości szans oraz zarządzania różnorodnością.
Komitet podkreśla, że integracja wymaga podejścia dwutorowego: w perspektywie krótkoterminowej należy zająć się kwestiami wymagającymi natychmiastowych kroków zaradczych, m.in. wdrożenia przepisów antydyskryminacyjnych, zaś w dłuższym okresie zainicjować proces - w obszarach takich jak edukacja czy mieszkalnictwo - który potrwa całe dziesięciolecia i będzie wymagał zaangażowania oraz nieustannych działań.
Na szczeblu UE otwarta metoda koordynacji może zostać wykorzystana do oceny modeli sprawdzonych rozwiązań w państwach członkowskich. Jednakże miarą powodzenia tych inicjatyw będzie to, czy uda się stworzyć sprawnie funkcjonującą sieć współpracy wszystkich podmiotów. Poprzez zinstytucjonalizowaną, a więc stabilną współpracę Komitet wniesie wkład w integrację mniejszości, a zwłaszcza Romów.
EKES wskazuje sześć kluczowych zasad wspierania integracji mniejszości, a mianowicie: podstawę prawną działań, opartą zarówno na wspólnotowym dorobku prawnym, jak i na otwartej metodzie koordynacji; spójną i długookresową ramową strategię polityczną Komisji; uporządkowaną, przejrzystą i trwałą współpracę wszystkich podmiotów zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparcie dla budowania potencjału organizacji pozarządowych; aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie w cały proces przedstawicieli Romów; odpowiedzialną, zinstytucjonalizowaną platformę pragmatycznej realizacji konkretnych kroków, jak również programy na rzecz pozytywnego działania, koncentrujące się na edukacji, szkoleniu i zatrudnieniu, w tym samozatrudnieniu.
Komitet podkreśla także znaczenie omawianego zagadnienia w kontekście Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jest przekonany, że w odniesieniu do mniejszości, a w szczególności Romów, dialog międzykulturowy jest najlepszą metodą stopniowego przełamywania narosłych przez stulecia stereotypów wynikających z nieufności, uprzedzeń i niezrozumienia oraz znalezienia formy integracji możliwej do zaakceptowania przez obie strony. Działaniom tym powinny towarzyszyć stabilne ramy prawne.
Żródło: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) www.eesc.eu, z www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?