Jak ma się zakończyć reforma systemu emerytalnego?
Resort pracy i polityki społecznej planuje w bieżącym roku zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r.
Przygotowany w ubiegłym roku projekt ustawy dotyczący wypłat emerytur ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych („o świadczeniach ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych oraz o zakładach emerytalnych”) został skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi i organami administracji. Zgłoszono prawie 700 uwag. Ponieważ przedstawiony projekt dyskryminował kobiety, różnicując stawki emerytur w zależności od płci, zostały zamówione dodatkowe ekspertyzy, pozwalające na stworzenie sprawiedliwego systemu emerytalnego. Projekt ustawy zostanie przekazany pod obrady Rady Ministrów w najbliższym czasie.
Przygotowany został projekt ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego celem jest uspójnienie zasad obliczania rent i emerytur z nowym systemem emerytalnym. Projekt ten, w ramach działań zmierzających do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, przewiduje zniesienie limitów zarobków powodujących ograniczenie w wysokości otrzymywanej renty. Projekt 11 lutego został skierowany do konsultacji społecznych.
Trwają prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych, powstaje ocena skutków alternatywnych rozwiązań. Projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych w lutym.
W planie prac legislacyjnych na pierwsze półrocze 2008 r. za najważniejsze Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak uznała dokończenie reformy emerytalnej i nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia.
W pierwszym obszarze brakuje trzech ustaw:
-
o świadczeniach wypłacanych ze środków gromadzonych w ofe oraz o zakładach emerytalnych – trwają konsultacje społeczne i zbierane są opinie; projekt, pozytywnie rozwiązujący problem tablic długości życia oraz wprowadzający przejściowe rozwiązania na czas budowy rynku instytucji finansowych, powinien być gotowy w połowie lutego.
-
o emeryturach i rentach z FUS – służącej korelacji wysokości rent i emerytur i zabezpieczeniu przed zachwianiem proporcji obu świadczeń,
-
o emeryturach dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach – dotyczy tzw. pomostówek, powstają dwie koncepcje, które będą przedmiotem konsultacji z partnerami społecznymi, a ustawa powinna powstać do końca czerwca.
"Potrzebna jest także nowa koncepcja sposobu aktywizacji bezrobotnych" – powiedziała Minister Fedak w kontekście „Programu 50+” i zmiany ustawy o promocji zatrudnienia. Środki na ten cel będą pochodziły z funduszy europejskich oraz z przystosowanego do tych zadań Funduszu Pracy.
Źródło: www.mpips.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?