Jak uzyskać zaświadczenie do becikowego?

Becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - nie jest świadczeniem obowiązkowym - aby je otrzymać, należy złożyć wniosek oraz dostarczyć wszelkie wymagane dokumenty (tu znajdziesz pełną listę wymaganych dokumentów).

Od 2009 roku warunkiem koniecznym możliwości ubiegania się o becikowe, jest dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta była objęta opieką lekarską od co najmniej 10 tygodnia ciąży. 

Kto wystawia takie zaświadczenie? Kiedy o nie wystąpić? Ile ono kosztuje?

W związku z licznymi pytaniami ze strony zainteresowanych, Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozwiać wątpliwości i opublikowało krótki instruktarz w tej sprawie.

Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o opiece lekarskiej?

Zaświadczenie może być wydane przez lekarza, który odbierał poród, położną lub przez specjalistę prowadzącego ciążę. Nie ma znaczenia przy tym, czy jest to lekarz prowadzący prywatny gabinet czy lekarz państwowej służby zdrowia. 

Przepisy nie określają również specjalizacji lekarza podpisującego się pod dokumentem, może go zatem parafować lekarz o dowolnej specjalizacji.

Kobieta powinna zgłosić się po zaświadczenie zaraz po urodzeniu dziecka

Jak wygląda i ile kosztuje zaświadczenie?

Dokument zawsze wydawany jest bezpłatnie, a kobieta nie ma obowiązku dostarczenia lekarzowi druku zaświadczenia.

Nieważne jest przy tym, czy będzie to gotowy do wypełnienia druk ściągnięty np. ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, czy też samodzielnie i w całości wypisany przez lekarza dokument.  


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • RAFAL 2022-10-02 11:10:56

    Prywatna lekarka ginegolog zazadala od zony wypisu ze szpitala i 50zl oplaty. Takze u prywaciaza to norma.

  • kasia 2019-07-25 08:40:32

    Przecież w artykule jest napisane, że takie zaświadczenie może wydać lekarz o każdej specjalizacji (czyli prawdopodobnie też lekarz pierwszego kontaktu) czy nawet położna, więc po co iść do ginekologa i to jeszcze na wizytę prywatną. Najważniejsze z mojego punktu widzenia jest karta ciąży, na podstawie której ten dokument zostanie wystawiony.

  • zatroskana babcia 2018-02-08 19:08:25

    Dlaczego nikt nie napisze o absurdzie tego wymogu - zaświadczenia o przebywaniu kobiety pod opieką przed 10 tygodniem ciąży - a co z kobietą , która zgłosi się w 12 tygodniu ? i nie ma prawa do świadczeń , które tak bardzo przydają się by zapewnić lepszą opiekę nowo narodzonemu ?

  • karinka 2017-04-10 13:52:47

    No, to prawda, w prywatnym gabinecie nie ma nic za darmo, tyle że nie płaci się za sam druk tylko za wizytę (zajęty czas). Po pierwszym porodzie mój mąż odbierał zaświadczenie od mojej lekarki ginekolog i ona sama powiedziała, że nie ma sprawy, niech nic nie płaci. To bylo miłe z jej strony, ale nie jest to norma - mąż był przygotowany na płacenie. Teraz niestety chodzę do innego lekarza, w innym mieście, więc już pewnie zapłacę przy odbiorze jak za wizytę, choć zajmę lekarzowi 5 minut.

  • kolo 2017-03-03 23:57:25

    W gabinecie prywatnym zawsze się płaci, ale niektórzy tego nie rozumieją.

  • maja 2012-02-04 09:54:55

    Uwaga! Zaświadczenia wydawane przez lekarza podczas ostatniej wizyty lekarskiej przed porodem nie są honorowane! Miałam takie zaświadczenie i musiałam dostarczyć nowe z datą po porodzie. Ten artykuł wprowadza ludzi w błąd, ponieważ jest to zaświadczenie o pozostawaniu kobiety pod opieką lekarską od 10 tyg. ciąży do dnia porodu! Tak swoją decyzję motywują ośrodki wypłacające becikowe!

  • artur 2012-02-03 20:35:30

    Udałem się do przychodni prywatnej po zaświadczenie. W recepcji panie pobrały niezbędne informacje i miały następnego dnia gdy lekarz gin. miał mieć dyżur miały takie zaświadczenie zdobyć. Otrzymaliśmy telefon że trzeba umówić się na kolejną prywatną płatną wizytę i dopiero wtedy można uzyskać takie zaświadczenie. Przecież to zdzierstwo, a w dodatku nie żona, która nie wychodzi, a ja musiałbym pójść na tę wizytę. Co mam robić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika