Becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka - nie jest świadczeniem obowiązkowym - aby je otrzymać, należy złożyć wniosek oraz dostarczyć wszelkie wymagane dokumenty (tu znajdziesz pełną listę wymaganych dokumentów).
Od 2009 roku warunkiem koniecznym możliwości ubiegania się o becikowe, jest dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta była objęta opieką lekarską od co najmniej 10 tygodnia ciąży.
Kto wystawia takie zaświadczenie? Kiedy o nie wystąpić? Ile ono kosztuje?
W związku z licznymi pytaniami ze strony zainteresowanych, Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozwiać wątpliwości i opublikowało krótki instruktarz w tej sprawie.
Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o opiece lekarskiej?
Zaświadczenie może być wydane przez lekarza, który odbierał poród, położną lub przez specjalistę prowadzącego ciążę. Nie ma znaczenia przy tym, czy jest to lekarz prowadzący prywatny gabinet czy lekarz państwowej służby zdrowia.
Przepisy nie określają również specjalizacji lekarza podpisującego się pod dokumentem, może go zatem parafować lekarz o dowolnej specjalizacji.
Kobieta powinna zgłosić się po zaświadczenie zaraz po urodzeniu dziecka.
Jak wygląda i ile kosztuje zaświadczenie?
Dokument zawsze wydawany jest bezpłatnie, a kobieta nie ma obowiązku dostarczenia lekarzowi druku zaświadczenia.
Nieważne jest przy tym, czy będzie to gotowy do wypełnienia druk ściągnięty np. ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, czy też samodzielnie i w całości wypisany przez lekarza dokument.