Jedno okienko rejestracyjne dla przedsiębiorcy
Z dniem 31 marca 2009 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97), które wprowadzają w życie zasadę „jednego okienka" w zakresie rejestracji działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawieart. 13 ww. ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. znowelizowane zostały przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.) w części dotyczącej prowadzenia krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON.
W związku z tym od dnia 31 marca br., zgodnie z brzmieniem art. 42 ust. 7 ustawy o statystyce publicznejzłożenie wniosku o wpis do rejestru REGON oraz wniosku o zmianę cech objętych wpisem dla przedsiębiorców następuje:
dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej [1],
dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186, t.j. z późn. zm.).
Zgodnie z zasadą „jednego okienka" przedsiębiorca będący osobą fizyczną składa w urzędzie gminy/miasta wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1, który jest następnie przekazywany przez urząd gminy/miasta urzędowi statystycznemu i na tej podstawie uzyskuje numer identyfikacyjny REGON. W przypadku przedsiębiorcy niebędącego osobą fizyczną wniosek RG-1 zostaje złożony we właściwym Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, który z urzędu przesyła dokumenty do urzędu statystycznego celem nadania numeru identyfikacyjnego REGON. Cały proces dokonywania wpisu bądź zmiany wpisu dla przedsiębiorców w rejestrze REGON zakłada brak konieczności bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy z urzędami statystycznymi. Po dokonaniu wpisu przedsiębiorcy do rejestru REGON urząd statystyczny przesyła do przedsiębiorcy zaświadczenie o nadanym mu numerze identyfikacyjnym REGON.
Jedynie zmiana danych objętych obowiązkiem wpisu do rejestru REGON, które nie podlegają równocześnie zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpowiednio w rejestrze przedsiębiorców podlega reżimowi ustawy o statystyce publicznej (art. 42 ust. 8 ustawy o statystyce publicznej). W tym przypadku przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć wniosek RG-1 we właściwym terytorialnie urzędzie statystycznym.
Dodatkowo nowelizacja z dnia 19 grudnia 2008 r. zniosła wymóg posługiwania się przez podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru REGON w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON oraz podawanie tego numeru w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych (uchylenie ust. 3 w art. 43).
------
[1] przez „przepisy o działalności gospodarczej" należy rozumieć do dnia 30 czerwca 2011 r. przepisy zawarte w art. 7 b ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. 1999r. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.), a od dnia 1 lipca 2001 r. art. 25 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 19.12.2008r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Źródło: GUS - http://www.stat.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?